
Minister spraw zagranicznych Anthony Eden (z prawej), który by³ m³odszy od szefa rz¹du Neville’a Chamberlaine’a o niemal 30 lat – zapewnia³ starszego kolegê, ¿e nie ma nic przeciwko, by ten wykazywa³ wiêksze zainteresowanie sprawami miêdzynarodowymi. Jednoczeœnie Eden niebawem zacz¹³ stawiaæ opór determinacji premiera, ¿eby dogadaæ siê z dyktatorami, praktycznie nie ogl¹daj¹c siê na okolicznoœci
Chamberlain by³ przekonany, ¿e „jego strategia wykorzystywania wszelkich sposobów, by dojœæ do porozumienia z dyktatorami, jest s³uszna".
Tu¿ po zmierzchu 11 stycznia 1938 roku wysoki, dobrze ubrany mê¿czyzna wszed³ dyskretnie do budynku ambasady Wielkiej Brytanii w Waszyngtonie. PóŸna godzina zosta³a wybrana celowo, aby zapewniæ poufnoœæ spotkania, a brytyjski ambasador przyj¹³ goœcia sam na sam w prywatnym gabinecie. Gdy amerykañski podsekretarz stanu Sumner Welles usiad³, sir Ronald Lindsay, olbrzymi Szkot o niewielkiej sk³onnoœci do okazywania emocji, zacz¹³ czytaæ niedu¿y plik dokumentów, który przed chwil¹ otrzyma³ od Amerykanina. W koñcu podniós³ wzrok znad papierów i oznajmi³ z g³êbokim wzruszeniem: „To pierwszy od ponad roku zwiastun nadziei na to, ¿e nowej wojnie œwiatowej da siê jednak zapobiec".
Wiadomoœæ, jak¹ w³aœnie przeczyta³ i która w ci¹gu godziny, przy zachowaniu najœciœlejszych œrodków poufnoœci, zosta³a przekazana do Londynu, mówi³a o tym, ¿e prezydent Roosevelt, zatroskany pogarszaj¹c¹ siê sytuacj¹ na arenie miêdzynarodowej i „bardziej ni¿ kiedykolwiek zaniepo...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.