Poland

Poczta Polska wycofuje znaczki z listów poleconych, zastąpią je nalepki z kodami kreskowymi

Nowe nalepki z kodem kreskowym i literą R przy nadawaniu będą umieszczane na przesyłce w polu opłaty pocztowej. Będą stosowane jako formę opłaty za nadanie listów poleconych zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.

- To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie - komentuje Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Firma podkreśla, że nowe rozwiązanie ułatwi nadawanie korespondencji oraz skróci czas obsługi klientów w placówkach pocztowych. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R.

Znaczki pocztowe nadal na listach zwykłych

Zmiany w tym zakresie Poczta Polska zapowiedziała w maju ub.r., wprowadzając odpowiednie zmiany w regulaminie świadczenia usług powszechnych. Początkowo miały obowiązywać od lutego br., ale firma przesunęła je o trzy miesiące, żeby klienci mieli więcej czasu na wykorzystanie kupionych wcześniej znaczków.

Znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia listów zwykłych oraz do celów kolekcjonerskich.

Zmiana w sposobie potwierdzania opłacenia listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym nie dotyczy klientów, którzy mają zawartą z Pocztą Polską pisemną umowę. Także potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych krajowych i zagranicznych w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian.

Nie będzie jednak możliwości dokonania ewentualnej dopłaty w formie znaczków obiegowych. W przypadku gdy opłata za daną przesyłkę będzie niepełna (niższa niż wynika z cennika), klient powinien zakupić właściwy e-znaczek albo list polecony opłacić przy okienku pocztowym.

Football news:

Lineker on Barca's Cup win: Koeman did a great job in a difficult time for the club
Zidane about Real Madrid: These players have won a lot, but they want more
Sorokin that St. Petersburg may host additional Euro matches: There is nothing to say yet, there is no guarantee
Paul Pogba: Manchester United must win something. I don't like to play and not win
Coach Athletic Marcelino: Barcelona beat us in the Cup final because they were clearly better
Real Madrid: Congratulations to Barcelona and its fans on a well-deserved victory in the Spanish Cup
Antoine Griezmann: I am happy at Barca. We want to win La Liga as well