Poland

Poczta Polska: Przemysław Sypniewski zrezygnował, nowym prezesem wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot

- Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 03 kwietnia 2020 roku, zmianie uległ skład Rady Nadzorczej Poczty Polskiej. Z funkcji Członka Rady Nadzorczej został odwołany Pan Paweł Calski. Na tą samą funkcję został powołany Pan Tomasz Zdzikot - poinformowała Poczta Polska na Twitterze w piątek wieczorem.

- Rada Nadzorcza Poczty Polskiej przyjęła do wiadomości dymisję Pana Przemysława Sypniewskiego z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Poczty Polskiej i delegowała Pana Tomasza Zdzikota do pełnienia funkcji prezesa Zarządu - dodała spółka.

Przemysław Sypniewski był prezesem Poczty Polskiej od połowy 2016 roku. W zarządzie spółki są też, jako wiceprezesi, Grzegorz Kurdziel (od wiosny 2016 roku), Paweł Przychodzeń (od jesieni 2018 roku), Tomasz Cicirko, Tomasz Janka i Andrzej Bodziony (wszyscy trzej od połowy ub.r.).

Jedynym udziałowcem Poczty Polskiej jest Skarb Państwa, nadzór nad spółką sprawuje minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PiS chce głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Parę dni temu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej uchwalono przepisy zakładające, że wszystkie osoby w wieku minimum 60 lat oraz będące w kwarantannie lub izolacji ze względów zdrowotnych mogą głosować korespondencyjne. Natomiast w czwartek PiS zaproponował kolejną poprawkę w kodeksie wyborczym, w myśl której wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kilkakrotnie od wybuchu epidemii koronawirusa zapewniał, że wybory prezydenckie trzeba przeprowadzić w pierwotnym terminie (pierwszą turę zaplanowano na 10 maja). Powoływał się na konstytucję. Podobnie wypowiadali się inni czołowi politycy tej partii, m.in. Jacek Sasik.

Za to szef Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin, którego partia wspólnie z Solidarną Polską i PiS tworzy koalicję rządzącą, zaproponował zmianę w konstytucji zakładającą, że kadencja Andrzeja Dudy zostanie wydłużona o dwa lata, ale nie będzie on mógł już kandydować w kolejnych wyborach. Rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska stwierdziła, że partia zamierza poprzeć tę propozycję.

Listonosze mają dostarczyć karty do głosowania pod 14 mln adresów

Udział Poczty Polskiej w przeprowadzeniu wyborów w trybie korespondencyjnym ma polegać przede wszystkim na dostarczeniu wyborcom przesyłek z kartami do głosowania. Rząd szacuje, że przesyłki trzeba będzie dostarczyć do ok. 14 mln skrzynek pocztowych.

Co na to spółka? - Poczta Polska jest częścią strategicznej infrastruktury Państwa Polskiego, której zadaniem jest zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań,  jakie wynikają z ustaw - przekazała portalowi Gazeta.pl Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.

Zaznaczyła, że firma nie zamierza komentować prac legislacyjnych ani sporów politycznych.

Poczta Polska z 80 tys. pracowników i 6,8 mld zł wpływów

Poczta Polska zatrudnia ok. 80 tys. pracowników, z czego ponad 30 tys. to listonosze i kurierzy. Firma ma 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych. W ostatnich latach uruchomiła usługę Odbiór w Punkcie obejmującą ok. 12 tys. punktów, m.in. sklepy Żabka, stacje paliwowe Orlen oraz kioski i saloniki prasowe Ruchu.

W 2018 roku Poczta Polska zanotowała 6,77 mld zł skonsolidowanych wpływów sprzedażowych i 67,7 tys. zł straty netto, wobec 6,34 mld zł przychodów i 35,5 tys. zł straty netto rok wcześniej.

Na początku br. firma przedstawiła swoją strategię na lata 2020-2024. Członkowie zarządu zapowiedzieli, że spółka uruchomi trzy nowe sortownie i pięć systemów informatycznych (na systemy przeznaczy ok. 600 mln zł), a także 4 tys. automatów paczkowych, z czego 500 w br. Przez pięć lat na inwestycje w logistykę i informatykę Poczta Polska planuje wydać 1,9 mld zł.

Obecnie 65 proc. doręczeń Poczty Polskiej to przesyłki, a 18 proc. - paczki. W 2024 roku te pierwsze mają stanowić 53 proc., a te drugie 24 proc.

Football news:

Barcelona for 4.5 million euros will buy 70% of the rights to 19-year-old forward Sao Paulo Maya
Martin Ødegaard: Sociedad wants to get into the Champions League is a dream. It's hard to fight Real Madrid and Barca, but we can fight the rest
Newcastle midfielder Longstaff is close to a move to Udinese. His salary will increase by more than 30 times
Milan defender Duarte was injured. This is the second injury at the club after resuming training
Lyon bought Toko-Ekambi from Villarreal for 11.5 million euros
Porto coach: Matches without fans are like salad without dressing. Without vinegar, oil and salt – not the same
Newcastle defender Yedlin: We do not demand that the lives of blacks are more important than the lives of whites. Just to be treated as equals