Poland

PIT za 2019 rok: Są już wzory formularzy PIT

statystyki
W żadnym z nowych wzorów deklaracji i informacji nie będzie trzeba już podawać numeru REGON. Przepisy nie wymagają posługiwania się tym numerem.

W żadnym z nowych wzorów deklaracji i informacji nie będzie trzeba już podawać numeru REGON. Przepisy nie wymagają posługiwania się tym numerem.źródło: ShutterStock

Płatnicy złożą fiskusowi informacje i deklaracje, takie jak: PIT-11, PIT-4R, PIT-8C i PIT-8AR za 2019 r. na nowych wzorach.

Nowe wzory zostały opublikowane w rozporządzaniu z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie PIT w Dzienniku Ustaw (poz. 2397).

Nowy PIT-11 uwzględnia wprowadzone od sierpnia br. zwolnienie z PIT dla osób do ukończenia 26 lat. W tym roku (od sierpnia do grudnia) zwolniony jest przychód do 35 636,67 zł, a od 2020 r. będzie to kwota 85 528 zł. Nowy formularz umożliwi płatnikom wykazanie dochodów zwolnionych z tego tytułu.

W żadnym z nowych wzorów deklaracji i informacji nie będzie trzeba już podawać numeru REGON. Przepisy nie wymagają posługiwania się tym numerem.

Zmodyfikowana zostanie też treść oświadczeń składanych przez podatników płatnikom dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek (PIT-2, PIT-2A i PIT-3). Będą one uwzględniać zmianę kwoty zmniejszającej podatek (525, 12 zł), wprowadzoną wraz z obniżoną z 18 proc. do 17 proc. stawką PIT w pierwszym progu skali podatkowej.


Pozostało jeszcze 44% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję