
W zeznaniu PIT nie odliczymy œwiadczenia, które jest zap³at¹ za jak¹œ us³ugê. Nawet gdy nazwiemy je darowizn¹ – t³umaczy Mateusz Sudowski, adwokat w Kancelarii Adwokackiej Jaros³awa Klimonta.
W zeznaniu rocznym mo¿emy odliczyæ od dochodu darowizny, czyli...
...bezp³atne œwiadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego maj¹tku. Taka definicja jest w kodeksie cywilnym i stosuje siê j¹ te¿ na potrzeby prawa podatkowego.
A jeœli daj¹c pieni¹dze albo rzeczy, oczekujemy czegoœ w zamian, albo te¿ za coœ siê rewan¿ujemy?
Z darowizn¹ mamy do czynienia tylko wtedy, gdy œwiadczenie jest nieekwiwalentne. Nie mo¿e to byæ zap³ata za inne œwiadczenie, np. us³ugê.
Rozwa¿my to na przyk³adzie. Dziecko uczêszcza na zajêcia sportowe. Treningi s¹ p³atne, ale klub proponuje rodzicowi, ¿eby na przelewie pisa³ „darowizna". Skorzysta z ulgi?
Przelane na konto klubu pieni¹dze nie s¹ darowizn¹, tylko zap³at¹ za treningi. O istocie czynnoœci prawnej nie decyduje nazwa, tylko jej treœæ. Zap³ata za us³ugi nie jest darowizn¹, mimo ¿e j¹ tak nazwiemy. Rodzic nie skorzysta wiêc z ulgi.
Co w sytuacji, gdy dziecko nie musi p³aciæ za treningi?
Jeœli wsparcie jest bezinteresowne, rodzic ma prawo do ulgi. Oczywiœcie, gdy spe³nione s¹ jej warunki, np. klub dzia³a w formie stowarzyszenia prowadz¹cego dzia³alnoœæ po¿ytku publicznego.
Inny przyk³ad. Fundacja wystawia na licytacjê jak¹œ rzecz o symbolicznej wartoœci. Zwyciêzca kupuje j¹ za 100 tys. z³. Pieni¹dze fundacja przekazuje na szczytny cel. Czy zwyciêzca licytacji ma prawo do ulgi?
Jeœli naby³ licytowan¹ rzecz, fiskus mo¿e uznaæ, ¿e przekazane œrodki s¹ po prostu zap³at¹. I zakwestionowaæ ulgê. W takiej sytuacji mo¿emy jednak powo³aæ siê na koncepcjê tzw. darowizny mieszanej.
Proszê o jej przybli¿enie.
Darowizna mieszana to po³¹czenie czynnoœci odp³atnej z bezp³atn¹. Czêœciowa odp³atnoœæ nie wyklucza tego, ¿e mamy do czynienia z darowizn¹. Oczywiœcie tylko w tej czêœci, w której czynnoœæ jest bezp³at- na. Jeœli wiêc zwyciêzca licytacji naby³ rzecz wart¹ 10 tys. z³, a zap³aci³ za ni¹ 100 tys. z³, mo¿na uznaæ, ¿e 90 tys. z³ to darowizna. S³usznoœæ tej koncepcji potwierdza wyrok NSA (sygn. II FSK 1245/15).