Poland

Pisma sądowe będzie można skutecznie nadawać nie tylko na poczcie

statystyki
– Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, a wraz z nią ewaluują formy działalności operatorów pocztowych. Wydaje się, że gdyby przepis mówił po prostu o „złożeniu pisma u operatora pocztowego”, załatwiałby wiele możliwych problemów interpretacyjnych, które mogłyby się pojawić w przyszłości – zauważa adwokat.

– Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, a wraz z nią ewaluują formy działalności operatorów pocztowych. Wydaje się, że gdyby przepis mówił po prostu o „złożeniu pisma u operatora pocztowego”, załatwiałby wiele możliwych problemów interpretacyjnych, które mogłyby się pojawić w przyszłości – zauważa adwokat.źródło: ShutterStock

Szykują się kolejne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Tym razem wymuszone orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po pierwsze, w wyniku ubiegłorocznego wyroku w sprawie o sygn. C-545/17 ma zostać zmieniony art. 165 par. 2 k.p.c.

W obecnym brzmieniu przepis ten stanowi, że równoznaczne z wniesieniem do sądu jest oddanie pisma procesowego „w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego” w rozumieniu prawa pocztowego. W rezultacie nawet gdy przetarg na obsługę pism sądowych nie był realizowany przez Pocztę Polską, tylko firmę Inpost, to tylko nadanie pisma w siedzibie PP, jako operatora wyznaczonego, było równoznaczne ze złożeniem go w sądzie. TSUE uznał jednak, że tego typu regulacja jest niezgodna z prawem UE. Dlatego też zgodnie z projektem przygotowanym przez resort sprawiedliwości taki skutek będzie miało oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej każdego operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w Polsce.

– Szkoda, że przy okazji zmiany tego przepisu nie pomyślano o odmiejscowieniu, tylko pozostał wymóg nadania pisma w placówce operatora pocztowego. A to nie obejmuje np. nadania z przesyłek w listomatach czy odbieranych przez pracowników operatora bezpośrednio od nadawców – zauważa dr Karol Pachnik, pełnomocnik prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej ds. legislacji.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

🎮 We made a game about Khabib - fight for him and try to fill up Geiji
Tebas about klasiko: the Game of the best teams in the world. The most important match of club football
Leeds forward Bamford scored a hat-trick. He has 6 goals in 6 Premier League games
Moyes on the spectators in the stadiums: People watch matches in cinemas, why can't they do it on the street?
Gerard Pique: Extending a contract and signing a burofax are two different things. I defended the Interests of the team
Thibaut Courtois: Messi and Ronaldo are some of the best players in history
Jack Wilshere: Everyone thinks I'm 30-31, not 28. I Feel like I can still do a lot