Poland

PiS znów cofa Polskę w rozwoju, tym razem o 12 lat (podatek od pracy za granicą)

pokaż komentarz

Podatek od pracy za granicą to jakieś kuriozum i straszne upodlenie obywateli.

To jest tak - masz problemy z zarobienie dobrych pieniędzy w Polsce, więc główkujesz i wyjeżdżasz za granicę. Pracujesz kilka miesięcy, przywozisz pieniądze i dzięki temu, starcza Ci na życie w Polsce. Uczciwie zarobiłeś, podjąłeś jakąś inicjatywę, jakieś ryzyko. Dodatkowo ten układ ma swoje minusy bo życie między krajami też nie jest łatwe, przeklinasz, fajniej byłoby na miejscu, ale mówisz trudno, lepsze to niż socjal (choć pewnie i tak ci nic nie przysługuje, bo nie jesteś elektoratem słusznej partii) czy klepanie zupełnej biedy.

Powiedzmy, że zarobiłeś w kilka miesięcy (ale mniej niż sześć) kilkanaście tysięcy UK, jak najbardziej możliwe. W Polsce przez resztę czasu natomiast zarobiłeś niewiele, po podatkach z tych polskich wypłat zostało Ci już zupełnie mało, a może w ogóle nie pracowałeś. Nieważne. W UK zapłaciłeś bardzo mało podatków dzięki przyjaznemu systemowi podatków, szczególnie dla tych mniej zarabiających. W Polsce żyjesz i płacisz VAT czy opłaty paliwowe i inne "daniny" z pieniędzy zarobionych w UK. Polska jest beneficjentem podwójnie (nie prosisz o socjal, wydajesz pieniądze).

Ale to za mało, trzeba Cię zgnoić, zdeptać jak robaka. Teraz wkracza on, polski Urząd Skarbowy, patrzy na Twoje dochody i mówi: "Hola, hola, jak to tak mało podatków zapłaciłeś w obcych krajach, na zgniłym zachodzie, za takie bajońskie sumy wypłat. Polska zmusiła cię do wyjazdu i nie przyczyniła się w żadnym stopniu do wygenerowania tej aktywności ekonomicznej w UK, ale to nic. Polska nie umie w gospodarkę, ale ta sama Polska ma święte prawo teraz zażądać od Ciebie różnicy w podatkach, w stosunku do tego gdybyś tę kwotę zarobił w Polsce! Przeliczmy ile jesteś winien..". Ta suma jaką zażąda US może opiewać na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zaprawdę prawe to i sprawiedliwe.

Football news:

Bale has 200 career goals. He hasn't scored in European competition for 2 years
Fati became socio of Barca, but will not be able to vote in the next election
Jose Mourinho: some Tottenham players coming to visit LASK, Ludogorets, think they don't belong there
Pioli on 4:2 with Celtic: Milan did not lose their head at 0:2 and continued to play as a team
Messi will be at PSG next year. RMC Sport journalist on Barca forward
Suarez passed a negative test for coronavirus and will return to the General group of Atletico tomorrow
Chelsea are ready to sell Ruediger and Tomori in the winter. The German was Interested in Barcelona