Poland

Piotr Żyła mistrzem świata

To był piękny dzień. Najpierw Iga Świątek wygrała tenisowy turniej w Adelajdzie, a kilka godzin później Piotr Żyła został mistrzem świata na skoczni normalnej w Obersdorfie.

Nie wygrywający seryjnie w tym sezonie Halvor Egner Granerud, nie obrońca tytułu Dawid Kubacki ani Kamil Stoch. W sobotnie popołudnie skocznia należała do 34-letniego Żyły. Dwa świetne skoki (105 i 102,5 m) pokazały, kto rządził w tym konkursie.

Czytaj także: Zwycięska Iga

Nieobliczalny mistrz indywidualny

Po Adamie Małyszu, Kamilu Stochu i Dawidzie Kubackim mamy kolejnego Polaka ze złotem mistrzostw świata. Przed konkursem niewiele na to wskazywało. Przeciwko była historia dotychczasowych startów. Żyła nigdy nie zajął miejsca wyższego niż 19. Nie potrafił jakoś wykorzystać największego swojego atutu, czyli siły wybicia. Po eliminacjach wydawało się, że na niespodziankę raczej nie ma szans.

Czytaj także: Najpierw wielkie nerwy, później wielki Stoch

Ale Piotr Żyła nie przypadkiem ma opinię nieobliczalnego. Ta opinia w ostatnich latach jest już nieco krzywdząca. Poprzedni trener kadry Stefan Horngacher umiał skłonić chłopaka z Wisły do zmiany niektórych nawyków, które nie pozwalały mu wykorzystywać wszystkich naturalnych atutów. Dzięki tej przemianie sięgał po miejsca na podiach w Pucharze Świata i na mistrzostwach świata. W drużynie był nawet mistrzem. I wreszcie w dojrzałym jak na skoczka wieku doczekał się wielkiego indywidualnego zwycięstwa. Jako podopieczny Michala Doleżala.

Na Żyłę patrzymy często przez pryzmat jego zachowania poza skocznią. Przede wszystkim przez jego wywiady, które – najoględniej mówiąc – konwencjonalne nie są. Tymczasem to jest (nawet bez sobotniego tytułu) wybitny sportowiec. Może zachowuje się czasami jak duże dziecko, ale gdy siada na belce, trzeba go traktować bardzo poważnie.

Wielki przegrany Halvor Egner Granerud

Polacy się cieszą, Halvor Egner Granerud jest wielkim przegranym. Sam mówi, że interesują go tylko zwycięstwa. Tymczasem słaby pierwszy skok (16 m) pozbawił go szans nie tylko na zwycięstwo, ale nawet na medal. W takich przypadkach mówi się zazwyczaj mało odkrywczo, że taki jest sport. Myślę, że nie cały sport jest taki, ale skoki narciarskie – tak.

Z medali cieszyli się jeszcze Niemiec Karl Geiger i Słoweniec Anze Lanisek. Dawid Kubacki – piąty, a Kamil Stoch tym razem w tle, bo dopiero 22.

Czytaj także: Kamil jest wielki. Trzeci triumf w TCS

Football news:

Ceferin on the withdrawal of the Premier League clubs from the Super League: We are once again united and moving forward together
Tuchel on the fight for the top 4: Everything is in the hands of Chelsea
Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League