Poland

Pięć lat więzienia za śmiertelne pobicie. Kara rażąco niska czy typowa?

statystyki
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Jak orzekają sądy w takich sprawach? Na przykład Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 8 lipca 2013 r. (sygn. akt II Aka 168/18) utrzymał w mocy orzeczenie sądu I instancji skazujące dwie osoby na kary 6 i 7 lat pozbawienia wolności za pobicie ze skutkiem śmiertelnymźródło: ShutterStock

Czy pięć lat pozbawienia wolności za pobicie, w wyniku którego doszło do śmierci ofiary, to wyrok kontrowersyjny, jak chce minister, czy standard?

P od koniec grudnia Sąd Okręgowy w Zamościu skazał dwóch sprawców pobicia ze skutkiem śmiertelnym na kary 4 i 5 lat pozbawienia wolności. Niespełna rok wcześniej, w styczniu 2019 r., mieli oni skatować ofiarę z użyciem tępego narzędzia. 38-letni Henryk T. był bity po całym ciele – w tym wielokrotnie po głowie. Doznał m.in. pęknięcia czaszki, licznych wylewów i obrzęku mózgu. Wszystko działo się na oczach partnerki i dzieci ofiary. Powód? Przejeżdżając samochodem, mężczyzna ochlapał jednego ze sprawców i jego dziewczynę błotem.

Pobicie ze skutkiem śmiertelnym, czyli posługując się terminologią kodeksową – udział w pobiciu, którego następstwem jest śmierć człowieka, to czyn kwalifikowany z art. 158 par. 3 kodeksu karnego. Zagrożenie karą mieści się w przedziale od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Poczucie sprawiedliwości…

Orzeczone przez sąd w Zamościu kary nie przekraczają połowy maksymalnego jej wymiaru. 21-letni Patryk H. usłyszał wyrok 5 lat, a 31-letni Paweł S. 4 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo obaj mają wypłacić czwórce dzieci Henryka T. po 50 tys. zł zadośćuczynienia. Przy ustalaniu wymiaru kary sąd uwzględnił to, że sprawcy wyrazili skruchę. Zbigniew Ziobro stwierdził, że kara ta jest rażąco niska i sprzeczna z elementarnym poczuciem sprawiedliwości. Polecił też analizę, czy ewentualna apelacja prokuratury od wyroku nie powinna dążyć do zmiany kwalifikacji prawnej czynu na zabójstwo z zamiarem ewentualnym.


Pozostało jeszcze 81% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję