Poland

PHP 8.0 oficjalnie wydane

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu tak wszyscy gardza PHP?

  @pu100stan: Sam twórca PHP powiedział, że stworzył go do rozwiązywania problemów, a nie projektując go wcześniej, więc u swojego zarania PHP to był śmietnik z którego sklejano śmieciowe skrypty. (i do tego miał służyć!)

  Do dziś ten syf się za tym językiem ciągnie - zaczynając w nim karierę możesz spokojnie trafić na 15-letni kod (w projektach pisanych w C/Java też nie jest to wielką rzadkością) który w związku z tym będzie z dna historii tego języka zasysać srogie gówno które nawet w czasach w których ten kod powstawał uchodziło za brzydkie.

  Różnica względem innych popularnych już wtedy technologii (C/C++/Java ale także choćby Perl czy Python) jest taka, że kod tych języków (samych w sobie) został przemyślany a składania miała sens, była czytelniejsza oraz wiele mechanizmów (które dziś implementuje właśnie PHP 8.0) było już wtedy obecne.

  Dodaj do tego fakt, że najsławniejszym projektem napisanym w PHP stał się Wordpress który pozwala wyklikać prostą stronę (ale sam Wordpress ma też swoje ciężkie wady) i... nagle ktoś chce coś nietypowego i trzeba napisać plugin (wtyczkę)... więc siadała do tego osoba która nie umiała kodować bo całe życie wyklikiwała strony dla klientów jako "webmaster"/słaby admin i... ten kod znów zaśmiecał ekosystem.

  PHP zgromadziło w sobie cały śmietnik internetu lat ~2000 ponieważ poprzez Wordpress pozwalało i dalej pozwala (prawie) każdemu stworzyć prostacką stronkę po prostu klikając, ale to właśnie ten ekosystem oraz jego historia (przytoczona na początku) zabiły ten język. 5-10 temu około 80% kodu pisanego w PHP miało podobno związek z stronami stojącymi na Wordpress, więc wyobrażasz sobie co się tam musiało dziać. Szczególnie ,że "małe proste stronki stojące na Wordpress" to są w 90% projekty bardzo nisko budżetowe więc tam też nigdy specjaliści najwyższej klasy nie siedzieli, kto coś się nauczył uciekał do ciekawszych projektów a reszta taplała się w tym ekosystemie nie mając się też de facto od kogo uczyć pogłębiając patologię i toksyczność środowiska.

  Dziś to trochę przeszłość, ale ponieważ PHP nie ma żadnych miażdżących zalet względem innych języków programowania stało się zakładnikiem sukcesu Wordpressa. Bez niego po prostu nie istnieje.

 • Football news:

  Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
  Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
  Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
  Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
  Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
  Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
  Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years