Poland

Pani praworządność: Kim jest Věra Jourová, która stała się twarzą sporu Brukseli z rządem PiS

statystyki
Historia urzędniczki pokrzywdzonej przez wymiar sprawiedliwości dobrze wpisywała się w hasła zbuntowanego ruchu ANO 2011 założonego przez dzisiejszego premiera Andreja Babiša. Miliarder, w przeszłości należący do partii komunistycznej, jeden z najbogatszych ludzi w Czechach, właściciel koncernu spożywczego AGROFERT i największej grupy medialnej w kraju, wszedł do polityki, zapowiadając rozliczenie ze skorumpowanymi elitami. T

Historia urzędniczki pokrzywdzonej przez wymiar sprawiedliwości dobrze wpisywała się w hasła zbuntowanego ruchu ANO 2011 założonego przez dzisiejszego premiera Andreja Babiša. Miliarder, w przeszłości należący do partii komunistycznej, jeden z najbogatszych ludzi w Czechach, właściciel koncernu spożywczego AGROFERT i największej grupy medialnej w kraju, wszedł do polityki, zapowiadając rozliczenie ze skorumpowanymi elitami. Tźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JULIEN WARNAND

Věra Jourová na własnej skórze przekonała się, jak to jest być ofiarą wymiaru sprawiedliwości.

P rzyjeżdżająca w niedzielę czeska polityk i unijna komisarz odpowiedzialna za wartości i przejrzystość jest już jednym z najbardziej wpływowych brukselskich urzędników.

Stała się twarzą sporu Brukseli z rządem PiS o praworządność. We Wspólnocie ceniona jest za walkę z technologicznymi gigantami o ochronę danych. W kraju jej politycznym sojusznikiem jest premier i miliarder Andrej Babiš, który sam jest podejrzewany o sprzeniewierzanie środków europejskich.

Magazyn DGP z 24 stycznia 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z eurofunduszami i praworządnością wiąże się także osobista historia Czeszki.

Próbowali ją złamać

Jourová spędziła w areszcie 33 dni. W książce „Cesta z panoptika” opisała swoją próbę samobójczą. „To było absolutne dno moich dni w celi. Potem wszystko miało się jakoś odbić” – napisała. Obecna komisarz, odpowiedzialna m.in. za praworządność, trafiła do aresztu w związku z pełnieniem funkcji wiceministra rozwoju regionalnego w rządzie socjaldemokratów w latach 2004–2006.


Pozostało jeszcze 73% treści