Poland

Pandemia koronawirusa. Ostrzejsze restrykcje także w pomorskim

Surowsze obostrzenia w woj. mazursko-warmińskim wciąż będą obowiązywały. Takie same zostaną wprowadzone 13 marca w pomorskim. W pozostałych regionach sytuacja pozostaje bez zmian do 28 marca.

W piątek rano podano, że w ciągu ostatniej doby mieliśmy w Polsce 15 829 przypadków zakażeń koronawirusem. W związku z covid-19 zmarło w tym czasie 263 pacjentów. O nowych decyzjach w sprawie obostrzeń po południu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wersja brytyjska koronawirusa to jedna czwarta zakażeń

Jak mówił Niedzielski, w czasie trzeciej fali pandemii z tygodnia na tydzień tendencja wzrostowa jest stała – zarówno w średniej liczbie zakażeń, jak i w liczbie osób zgłaszających się z podejrzanymi objawami do lekarzy POZ.

„W związku z tym mamy też przyrost obłożenia szpitali – w ciągu tygodnia przyrost hospitalizacji przekroczył 2 tys.” – podał Niedzielski. Dodał, że sytuacja w szpitalnictwie jest w tej chwili priorytetem, w związku z tym w najbliższych dniach zadecydowano o: weryfikacji deklarowanej liczby łóżek dla pacjentów covidowych (kontrole w co najmniej dwóch szpitalach na każde województwo) i dostępności łóżek. Według ostatnich statystyk obecnie mamy wolnych 38 proc. łóżek covidowych i 36 proc. respiratorów.

Niestety, jak wynika z danych resortu zdrowia, rośnie udział nowych wariantów koronawirusa – wersja brytyjska to już ok. 25 proc. wśród zakażonych.

Jak zaznaczył Niedzielski, na poziomie regionów nadal najbardziej dotknięte zakażeniami covid-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest województwo warmińsko-mazurskie (wskaźnik wynosi 57,4). Kolejne są pomorskie (44,6), mazowieckie i lubuskie (zbliżają się do wskaźnika 40). Dlatego w warmińsko-mazurskim wprowadzone tam obostrzenia będą przedłużone do 20 marca. „Z jednym wyjątkiem: z edukacji zdalnej w klasach I–III nastąpi przejście na nauczanie hybrydowe (zmienne). Wprowadzamy to od następnej soboty do 20 marca” – powiedział minister.

Najważniejsza zmiana: ostrzejsze restrykcje od 13 marca będą też dotyczyły województwa pomorskiego. „Wchodzą tam dokładnie te same rozwiązania jak w warmińsko-mazurskim: wycofujemy więc w tym rejonie luzowania z początku roku” – powiedział minister. To oznacza, że w pomorskim będą:

W pozostałych regionach do 28 marca sytuacja pozostaje bez zmian.

Czytaj też: Dlaczego drugą dawkę przechodzimy ciężej i czy to coś złego?

Nowe zasady i terminy szczepień na koronawirusa

W czwartek rząd ogłosił nowy harmonogram szczepień. „Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej dawki. W przypadku szczepionki Pfizera będą to 42 dni” – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zapewnił, że to decyzje zgodne z zaleceniami producentów i bez uszczerbku na skuteczności preparatów. Jak dodał, ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką – sześć miesięcy od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Nowy harmonogram szczepień w najbliższych tygodniach ma wyglądać tak:

Czytaj też: Problemy z koronawirusem trwają dłużej niż sama infekcja

Football news:

Coman avoided a serious knee injury in the match with Union and can play against PSG
Tedesco has discovered Promes from a new angle: he is also great between the lines. Grigoryan about the midfielder
Manchester United and Arsenal are Interested in midfielder Fluminense Martinelli, compensation - 40 million euros
Courtois on 2:1 with Barca: Real showed that they can fight
Messi has not scored against Real Madrid since May 2018
Zinedine Zidane: Real Madrid beat Barca deservedly. You can't blame everything on the judge
Ronald Koeman: The referee should have taken a clear penalty. But Barca will have to accept it again