Poland

Opieka wytchnieniowa będzie kontynuowana w 2021 roku

statystyki
Przewiduje to przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) „Plan wsparcia na 2021 r.

Przewiduje to przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) „Plan wsparcia na 2021 r.źródło: ShutterStock

W 2021 r. samorządy będą mogły ponownie wnioskować o dotacje na zapewnienie osobom niepełnosprawnym usług asystenta oraz na opiekę wytchnieniową.

Przewiduje to przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) „Plan wsparcia na 2021 r.”. Chodzi tutaj o programy, które będą realizowane w przyszłym roku z pieniędzy pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Plan zakłada kontynuację dotychczasowych programów. Wśród nich jest „Opieka wytchnieniowa”, czyli zapewnianie pomocy osobie niepełnosprawnej, gdy jej opiekun czasowo nie może się nią zajmować albo potrzebuje odpoczynku. W praktyce będą dwa takie programy, bo w ramach jednego o pieniądze będą mogły starać się gminy i powiaty, a drugi jest skierowany do organizacji pozarządowych (w tym roku ubiegały się one o pieniądze jednocześnie na 2020 r. i 2021 r.).

Podobnie będzie w przypadku programu „Asystent osobisty”, dzięki któremu osoba z dysfunkcjami zdrowotnymi może otrzymać pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, np. wyjściach na zakupy, na spacer. On również będzie miał dwie edycje: dla samorządów i dla trzeciego sektora. Wreszcie wojewodowie będą ponownie oczekiwać na wnioski gmin i powiatów składane w programie dotyczącym tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Z planu wynika też, że będzie analogiczny program w zakresie tworzenia placówek pobytu dla niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych (do tej pory go nie było). Inaczej niż w poprzednich latach w planie nie ma programu zakładającego zapewnianie przez gminy usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym w miejscu ich zamieszkania.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Ramos is the most productive defender in the period from 2011 to 2020. He has 89 goals (IFFHS)
Frank Lampard: Chelsea have lost some ground. Our character remained the same, he won us matches
Ko view in the Frame: 2 employees of the club fell ill. Medical examination of El Shaarawy postponed
Klopp on Salah's future: I don't think it will ruin the season. Normal thing for the world of football
Solskjaer on van de Beek: I would Not say that he is happy. In his position, there are players who are really good
Lester is Interested in Edouard. Rogers worked with the forward seltice
The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury