Poland

Okrągły dom pod Warszawą już gotowy. Mamy unikalne zdjęcia

pokaż komentarz

Dom wyjątkowy z wieloma niestandardowymi rozwiązaniami. Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć ile kosztowało jego wybudowanie.

@janusz_z_czarnolasu: jak chodzi o sam koszt budowy to powiedziałbym że nie ma tu jakiejś gigantycznej różnicy między budową takiego, a tradycyjnego w trudniejszym terenie. Owszem są koszta związane z szalunkiem okrągłego budynku, większymi przewieszeniami itp, natomiast jeśli wziąć pod uwagę pełne wykończenie, i wszelkie elementy "robiące robotę" to tutaj pojawiają się koszta.


Szacując bardzo na oko i nie znając wymiarów powiedziałbym, że samo zrobienie kubatury w stanie surowym to 1000k-1300k, łącznie z ślusarką, instalacjami itp. tutaj pojawia się pytanie jakie nietypowe rozwiązania zastosowano i dlaczego? Na przykład można dać 20cm termoizolacji EPS i mieć to rozsądne cenowo, albo 10cm PIR żeby elementy na elewacji się zgrywały, albo można użyć 2cm paneli próżniowych i tutaj cena samego ocieplenia dla PIRu będzie 2-3x wyższa niż EPS, a dla paneli próżniowych 10-15x wyższa.
Gdybym miał strzelić kwotą za wykończony budynek, gotowy do zamieszkania to powiedziałbym że 2000-2400k
Natomiast jeśli inwestor wie czego chce, postawi architektowi jasny cel i da dużo czasu to myślę że i za 1600k da się taki budynek zrobić. Tyle że trzeba sobie zdawać sprawę, że przy projekcie wykonawczym takiego budynku jeden architekt może spędzić nawet rok, a pracownia pół roku.

Pułłap cenowy tak naprawdę zależy od inwestora, bo pieniądze można pakować w nieskończoność w płytki za 1000zł/m², szklane balustrady bez profili, egzotyczne drewno, oprawy i żyrandole za 100 000zł itd.

Edit:


No i jeszcze kwestia działki, ale tutaj problemem może nie być sam koszt, co doprowadzenie do niej mediów, oraz znalezienie działki która jest zadrzewoina/zalesiona, ale formalnie nie leży w lesie.

Football news:

Nepomnyashchy against reducing the RPL to 12 clubs: Russia is not ready to sacrifice a large number of fans
Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid