Poland

Ochronę znaku towarowego można utracić przez zaniedbanie

statystyki
Ochronę znaku można także utracić, jeśli na skutek działań lub zaniedbań właściciela stanie się on w obrocie zwyczajowym oznaczeniem składającym się wyłącznie z elementów służących do oznaczania np. jakości czy ilości towaru, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu lub przydatności.

Ochronę znaku można także utracić, jeśli na skutek działań lub zaniedbań właściciela stanie się on w obrocie zwyczajowym oznaczeniem składającym się wyłącznie z elementów służących do oznaczania np. jakości czy ilości towaru, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu lub przydatności.źródło: ShutterStock

Rejestracja znaku towarowego pozwala ochronić interesy przedsiębiorcy. Daje mu bowiem wyłączność na jego używanie. Czy jednak, np. w wyniku zaniedbań, rejestracja może wygasnąć, co spowoduje utratę ochrony?

Joanna Piłka rzecznik patentowy, kancelaria patentowa Patpol

Tak. Przedsiębiorca musi pamiętać o przedłużaniu ochrony przyznanej znakowi. Ochrona jest udzielana na 10 lat. Można jednak ją przedłużać o kolejne 10 lat. Warunkiem jest uiszczenie opłaty przed upływem okresu ochrony. Jeśli nie zostanie ona wniesiona, to rejestracja znaku wygaśnie, co spowoduje utratę ochrony.

Kolejnym wymogiem jest używanie zarejestrowanego znaku towarowego, z czego zdaje sobie sprawę niewielu przedsiębiorców. Jeśli bowiem znak nie jest używany w sposób rzeczywisty dla towarów, dla których został zarejestrowany, w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, to jego ochrona może wygasnąć.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi