Poland

OBWE stanowczo o pomyśle PiS na wybory w czasie pandemii

Szefowa Biura Instytucji Demokratycznych OBWE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir apeluje o wycofanie się z organizacji wyborów, gdy w kraju rozprzestrzenia się koronawirus.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODiHR) zajmuje się m.in. obserwacją wyborów na całym świecie, ich oceną, ustanawianiem i upowszechnianiem standardów i dobrych praktyk.

Czytaj też: Cuda nad urną. PiS łamie wszelkie zasady

Obawy o uczciwość głosowania

„Autentyczne wybory wymagają autentycznej kampanii. Wprowadzone w ramach walki z pandemią ograniczenia praktycznie całkowicie uniemożliwiają jej prowadzenie – ocenia szefowa ODiHR Ingibjörg Sólrún Gísladóttir. – Nalegam, by prawodawcy wzięli pod uwagę konsekwencje swoich decyzji”.

Zdaniem Ingibjörg Sólrún Gísladóttir wprowadzenie głosowania korespondencyjnego na krótko przed datą wyborów „rodzi poważne obawy o uczciwość głosowania i zachowanie demokratycznych standardów”.

W praktyce uchwalone w poniedziałek przez Sejm przepisy wejdą w życie na 10 dni przed wyborami. Wcześniej nie będzie podstawy prawnej, aby powołać komisje wyborcze i drukować karty do głosowania.

Czytaj też: Prezes PiS gasi pożary i próbuje zaszantażować opozycję

Witek przesunie poza konstytucją

Według projektu PiS marszałek Sejmu może przełożyć wybory o tydzień, komisje skomponują komisarze wyborczy, warunki głosowania określi wicepremier i minister zasobów narodowych Jacek Sasin, a całość przeprowadzi Poczta Polska za pomocą listonoszy, bo wybory będą wyłącznie korespondencyjne.

Senat ma teraz 30 dni na ustosunkowanie się do ustawy. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiada, że cały ten czas wykorzysta. Ustawa nie przewiduje vacatio legis, więc wejdzie w życie najwcześniej 8 maja. Dopiero wtedy marszałek Sejmu Elżbieta Witek będzie mogła zdecydować o nowym terminie wyborów – czyli 17 maja.

Uprawnienie marszałka do zmiany terminu wyborów daje mu kompetencje nieprzewidziane w konstytucji. Wyznacza on bowiem datę wyborów prezydenckich, ale jedyną przesłanką do tego w świetle prawa jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.

Eksperci: Wybory w maju to ryzyko. I groźba kompromitacji

Football news:

Rashford on the death of George Floyd: black Lives matter. We are important
Messi will not leave Barcelona for free in the summer. This clause in the contract is no longer valid
Manchester United have extended ighalo's loan until January 31, 2021
PSG can buy Milinkovic-Savic and Marusic from Lazio for 80 million euros
Niang is Interesting for Tottenham, but the move to Marseille is more real
Coutinho's agent: Philippe has a desire to return to the Premier League, but there have also been conversations with Bayern about next season
Bayern President on Sanaa: he plays in Nike cleats. If he goes to us, he will learn about the advantages of adidas