Poland

Nowa stara wojna o Górski Karabach

statystyki
Wojna Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabach

Wojna Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabachźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: AZERBAIJAN DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Trwająca od niedzieli eskalacja konfliktu Armenii z Azerbejdżanem jest najgwałtowniejsza od zakończenia regularnej wojny w 1994 r.

Na razie nie wiadomo, czy władze w Baku zadowolą się symbolicznym zwycięstwem, czy też będą kontynuować ofensywę. Górski Karabach w czasach sowieckich był zamieszkaną przez Ormian ziemią na terenie Azerbejdżanu o statusie obwodu autonomicznego. Gdy ZSRR zaczął się rozpadać, konflikty sprzed rewolucji październikowej uległy odmrożeniu. Ormianie z Azerbejdżanu padali ofiarą pogromów, Górski Karabach ogłosił nieuznaną przez świat niepodległość, a wojska Armenii pomogły mu ją obronić, korzystając z anarchii u sąsiadów.

Od tej pory sytuacja uległa zmianie. Wzbogacony na wydobyciu ropy i ustabilizowany pod autorytarnymi rządami ojca i syna Aliyevów Azerbejdżan jest silniejszy. Bywały lata, że Baku wydawało na własne siły zbrojne równowartość całego budżetu władz w Erywaniu. Dlatego motywacja, by odbić utracone w latach 90. ziemie, narasta, choć realizacja planu maksimum będzie trudna ze względu na warunki geograficzne – duża część spornego regionu leży w górach. Lokalne eskalacje latami były też wykorzystywane przez oba rządy do odwracania uwagi od wewnętrznych problemów.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Ex-Barca coach Sethien can take over at Palmeiras
Fonseca about 2:1 with young boys: Gave a break to some. Now Roma will focus on Milan
Highlight of the month: the Rangers forward scored from 50 meters (the farthest goal in the history of the Europa League). Gerrard says he's never seen anything more beautiful 😍
Mourinho on 3:0 with LASK: Difficult opponent, but Tottenham played so that the victory seemed easy
Stefano Pioli: Milan is not an ordinary team. He plays with less dedication after the Derby
Barca players - report on salary cuts: We are not going to put up with the violation of our rights by the club
Milan are 21 games unbeaten in all competitions. Next game - with Roma