Poland

Nie trzeba być pouczonym, żeby stracić zasiłek chorobowy

statystyki
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Zdarza się, że ubezpieczeni, których ZUS przyłapał na wykonywaniu pracy zarobkowej albo wykorzystywaniu zwolnienia niezgodnie z jego z celem, bronią się, że nie zostali pouczeni, iż tego robić nie mogą.źródło: ShutterStock

Zdaniem SN ubezpieczony przed jego pobraniem nie musi otrzymać informacji, w jakich okolicznościach nie będzie miał do niego prawa. Sądy powszechne mają czasami inne zdanie. 

Wydawałoby się, że wiedza o tym, iż w trakcie zwolnienia od pracy z powodu choroby nie można podejmować innej pracy, bo wówczas zasiłek chorobowy zostanie uznany za nienależnie pobrany i trzeba będzie go zwrócić, jest powszechna. Zdarza się jednak, że ubezpieczeni, których ZUS przyłapał na wykonywaniu pracy zarobkowej albo wykorzystywaniu zwolnienia niezgodnie z jego z celem, bronią się, że nie zostali pouczeni, iż tego robić nie mogą.

Teoretycznie ten argument można by zastosować zawsze, bo przecież przed wypłatą zasiłku nikt nie jest pouczany, co przepisy pozwalają, a czego nie pozwalają robić w trakcie zwolnienia. Co ciekawe, czasami sądy obu instancji przyznają ubezpieczonym rację. Innego zdania jest jednak Sąd Najwyższy.

Zrozumiałe dla odbiorcy

Ubezpieczeni w odwołaniach powołują się wprost na przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Zgodnie z art. 84 ust. 1 tego aktu osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Zgodnie z ust. 2 za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Nepomnyashchy against reducing the RPL to 12 clubs: Russia is not ready to sacrifice a large number of fans
Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid