Poland

Nie lubimy poniedziałku

W turnieju singlowym po pierwszej rundzie zostaa nam ju tylko Iga witek, ktra gra dzi z Su-Wei Hsieh z Tajwanu.

Chyba jeszcze nigdy w czasach zawodowego tenisa trjka Polakw nie graa w wielkoszlemowym turnieju rwnolegle, a tak zdarzyo si w poniedziaek pnym wieczorem w Paryu. I niestety, nie byo powodw, by polubi ten poniedziaek, cho zacz si znakomicie od zwycistwa wiatek. Jednak wieczorem byy ju tylko smutki i to tym boleniejsze, e niespodziewane.

Jedynie Kamil Majchrzak nie by faworytem w starciu z rozstawionym z nr 15 Rosjaninem Karenem Chaczanowem, ale akurat on pomimo poraki 6:7 (3-7), 3:6, 3:6 spisa si bez zarzutu. Gra odwanie i pokaza, e marzenia o awansie do czoowej wiatowej pidziesitki, o ktrych mwi przed turniejem, nie s nierealne.

Oczekiwania wobec rozstawionych Magdy Linette (nr 31) i Huberta Hurkacza (29) byy zupenie inne, szczeglnie gdy poznalimy ich rywali w pierwszej rundzie.

Linette przegraa z debiutujc w seniorskim Wielkim Szlemie 18-latk z Kanady Leylah Fernandez, cho w pierwszym secie zwyciya 6:1 i to raczej ubiegoroczna mistrzyni Roland Garros juniorek powinna mie w tym momencie mikkie nogi i drc rk, a nie Polka. Linette pokpia jednak spraw do tego stopnia, e drugiego seta przegraa 2:6, a w trzecim rywalka obja prowadzenie 4:0 i dopiero wwczas ogarn j strach przed zwycistwem. Linette i tego nie potrafia wykorzysta i przegraa 3:6.

Hubert Hurkacz to ju w mskim tenisie ustalona marka, w czoowej pidziesitce rankingu ATP czuje si jak w domu i rywal taki jak Tennys Sandgren nie powinien by mu straszny, szczeglnie na ceglanej mczce, ktra jest dla Amerykanina wrog ziemi.

Ich pojedynek by dreszczowcem, Hurkacz w pitym secie popsu dwa meczbole, potem obroni trzy, zanim przegra przy czwartym 5:7, 6:2, 6:4, 6:7 (1-7), 9:11.

W tej sytuacji Iga witek jest nasz ostatni nadziej, ale po tym, co wydarzyo si w ten zimny poniedziakowy wieczr, pisa, e jest faworytk w pojedynku z 34-letni Chink z Tajwanu Su-Wei Hsieh troch strach. Mona natomiast bez ryzyka zachci do ogldania tego meczu wszystkich mionikw tenisa w stylu vintage. Tak jak rywalka Polki, oburcz z forhendu i bekhendu, cay czas szukajc zaskakujcych rozwiza, nie gra ju nikt. Chinka jest drobna, wietnie biega, osigaa znakomite wyniki w deblu (trzy zwyciskie Wielkie Szlemy, w tym Roland Garros) i warto na jej tenis spojrze z nostalgi, nawet jeli yczymy Idze, by sia jej gry i modoci okazaa si w tym meczu rozstrzygajcym argumentem.