Poland

Narodowy Plan dla Swoich. Szczepienia się sypią

Przeciw covid-19 zaszczepiono prawie 500 tys. osób, ale tak w zasadzie – nie wiadomo, kogo naprawdę. Narodowy Program Szczepień, który zakładał, że najpierw zaszczepieni zostaną medycy, a potem seniorzy 80 plus, okazuje się fikcją.

W pierwszej kolejności szczepią się bowiem ci, którzy dokładnie wiedzą, w którym miejscu system jest dziurawy. Politycy zadbali też, żeby odporność na wirusa uzyskały grupy, które służą władzy. Coraz częściej ludzie mówią temu „dość!”.

Czytaj także: Komu szczepionka? Jak powinna działać sprawiedliwa kolejka

Lekarze i pielęgniarki wciąż czekają

Nie kwestionowaliśmy faktu, że najpierw trzeba zaszczepić pielęgniarki, lekarzy i ratowników, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi. Ich zdrowie i życie narażone jest najbardziej, powinni być chronieni w pierwszej kolejności. Oczywiste było, że do grupy „0” zaliczyć trzeba też panie sprzątające szpitale, bo one również są bardziej narażone, a także diagnostów laboratoryjnych. Szacowano, że w grupie „0” znajdzie się koło pół miliona osób. Już zaszczepionych jest prawie 500 tys., a do końca daleko, na swoją kolej czekają nawet lekarze i pielęgniarki. Nie wiadomo, kiedy się doczekają, gdyż niektóre szpitale przestały nawet dostawać szczepionki. Zmniejszonymi dostawami od producenta nie da się tego uzasadnić, gdyż „mniejsze” nie oznacza „żadne”. Agencja Rezerw Materiałowych nie tłumaczy, jakimi kryteriami się kieruje.

Czytaj także: Szczepienia bez znieczulenia. Testowanie systemu na 80-latkach

Grupa „0” się rozrasta

Ponieważ szczepionki stają się dobrem coraz bardziej rzadkim, to popyt na nie staje się coraz większy. Okazuje się, że niektóre lekarskie gabinety prywatne, których pracownicy są zaliczani do grupy „0” i mogą się szczepić razem z medykami, wpisują na listy uprawnionych np. biura rachunkowe, które prowadzą im księgowość. Albo kto im tam jeszcze przyjdzie do głowy, grono rodziny czy bliskich znajomych, więc listy fikcyjnych współpracowników gabinetów lekarskich ostatnio bardzo się wydłużyły. System informatyczny przygotowany do obsługi Narodowego Programu Szczepień nie jest w stanie tych naciągaczy zidentyfikować i wyłowić. Są bezkarni, podobnie jak pracownicy niektórych koncernów farmaceutycznych, którzy także bezprawnie wepchnęli się przed seniorów do grupy „0”. Wśród nich na przykład młodzi sprzedawcy okularów optycznych. Jak są dziury, korzystają z nich bez skrupułów. Wiedzą, że dla frajerów szczepionek może zabraknąć.

Czytaj także: Szczepionki jak szynka w PRL. Spod lady

Narodowy Program Szczepień sypie się już na starcie

Grupa „0” się więc rozrasta, ale kolejka niezaszczepionych medyków pozostaje długa. Autorzy NPSz zapowiadają, że w związku z mniejszymi dostawami szczepionek grupa „0” będzie miała przerwę, szczepienia zostaną na razie wstrzymane. Ważniejsi są seniorzy. Ale to też nie jest prawda. Są osoby w wieku 80 plus, którym pierwszego dnia rejestracji udało się odstać na mrozie albo dodzwonić na infolinię – lub też zrobiły to przez internet za nie dzieci i wnuki – które zostały zapisane na konkretny termin. Teraz otrzymują maile, że w tym terminie jednak zaszczepione nie zostaną. Kiedy będą miały następny? Czy znów trzeba będzie angażować do rejestracji młodszą część rodziny? Nie wiedzą. Narodowy Program Szczepień sypie się już na starcie. A jego autorzy dopiero po skandalu z kolejkami starszych osób pod przychodniami wpadli na pomysł, że może oni sobie z systemem informatycznym nie radzą. I dopiero teraz dochodzą do wniosku, że do systemu ich rejestracji powinien włączyć się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Dlaczego nie ma w nazwie „Narodowy”, czy rząd chce przez to coś powiedzieć?

Szczepionki dla żołnierzy, agentów i prokuratorów

Od 22 stycznia rejestrować się miała grupa „1”, czyli osoby 70 plus, ale ciągle nie wiadomo, czy wystartuje w tym terminie. W tym gronie obok seniorów znalazły się grupy bliskie władzy: żołnierze, policjanci, strażacy, ale także agenci służb specjalnych, a ostatnio – na życzenie Prokuratora Krajowego – doszlusowali do niej także prokuratorzy. Im też się należy. Po co powoływano Radę do spraw Medycznych, skoro jej członkowie byli takiemu rozpychaniu kolejki przeciwni? Nie ma żadnych uzasadnień medycznych, aby przywilejem ominięcia kolejki obdarzać te właśnie grupy, skoro brakiem szczepionek tłumaczy się niemożność przesunięcia do przodu kolejki osób w wieku 60 plus z chorobami współistniejącymi.

System informatyczny, podobnie jak w przypadku grupy „0”, przy rejestracji grupy „1” także nie zidentyfikuje osób, które znajdą się w niej bezprawnie. Nie jest wykluczone, że – oprócz agentów, tajnych i jawnych – znajdą się w niej także znajomi i ich rodziny. Dla seniorów może już szczepionek zabraknąć.

Czytaj także: Dziurawy system szczepień

Uprzywilejowani kłócą się w kolejce

Narasta coraz większe społeczne niezadowolenie. Narodowy Program Szczepień staje się planem ochrony dla swoich. W pierwotnym kształcie tego narodowego planu takiego podziału na równych i równiejszych nie było. A teraz jest, na wyraźne życzenie polityków, którzy uważają, że ich pozycja w strukturach władzy na przyznanie swoim takich przywilejów pozwala. Jak minister nadzorujący służby specjalne czy jego kolega od prokuratorów. Wypada więc tylko się cieszyć, że w rządzie są frakcje, które się wzajemnie nie znoszą, więc nadmiar przywilejów dla kolegów niekoniecznie im się podoba. Michał Dworczyk, odpowiedzialny za realizację NPSz, zapowiedział więc, że uprzywilejowani mundurowi i prokuratorzy skorzystają z przywileju nieco później, razem z nauczycielami. Mają ich wyprzedzić osoby 60 plus z chorobami przewlekłymi. Oczywiście jeśli w wyniku kolejnej politycznej przepychanki nie dojdzie do nowych zmian.

Football news:

Moreno has 6 goals in his last 5 games for Villarreal
Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe