Poland

Największa orkiestra świata | Kultura na weekend. Odc. 32

L.U.C wprowadził swoją międzynarodową orkiestrę dętą na forum ONZ, a teraz polskie kompozycje filmowe w stylu bigbandowym zaprezentuje w Nowym Orleanie.

Ten koncert to taki covidowy twór – mówi Łukasz „L.U.C” Rostkowski, raper, producent, laureat Paszportu „Polityki”, o swoim niedawnym wirtualnym występie w Universal Hip Hop Museum w Nowym Jorku. – To mashup kulturowy z artystami z całego świata, który my jako Rebel Babel zamykamy.

Chodzi o koncert zrealizowany w ostatni poniedziałek we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych – w postaci emisji online. Polska, a właściwie światowa orkiestra – bo kierowany przez L.U.C-a projekt Rebel Babel Ensemble ma w tej chwili 10 839 członków w różnych miejscach świata – towarzyszyła sławom hip-hopu, w programie wieczoru znaleźli się Kurtis Blow, KRS One czy Chuck D.

Pandemia sprawiła, że przedsięwzięcie mające w założeniu spopularyzować granie na instrumentach dętych zamieniło się dla Rostkowskiego w swoisty – jak mówi – runmageddon artystyczny. Realizacja filmów z występami orkiestr nagranych w różnych miastach Polski była dużym wyzwaniem logistycznym i czasowym. A w najbliższą sobotę 26 września ciąg dalszy – w Muzeum Jazzu w Nowym Orleanie jego Rebel Babel Ensemble zagra klasyki polskiej muzyki filmowej. Śledzić to będziemy mogli online – podobnie jak sam pomysłodawca koncertu. Takie czasy.

O tym wszystkim z Łukaszem Rostkowskim rozmawia Bartek Chaciński.

Football news:

Salzburg coach Marsh: Atletico are no different from Lokomotiv in their style of play. The difference in the level of players
Bartomeu and his Directors can resign tomorrow if the vote of no confidence is not postponed
Luka Modric: would Exchange the Golden ball for Croatia winning the world Cup
We've taken apart Bale's Golf skills with the pros. It seems that Gareth trains 15 hours a week
Alli was not included in Tottenham's bid for the match against Burnley, although he is not injured
ISCO: Zidane changes me in the 50-60th minute or even at half-time, and releases me in the 80th
Pirlo on Ronaldo's optimal position: Start from the left inside and move to the center. He can play alongside Morata or Dybala