Poland

Naftowy alarm na Białorusi po upadku drzewa w Polsce

Ten artyku czytasz w ramach bezpatnego limitu

W piątek po południu białoruski państwowy koncern naftowy Biełnieftiechim ogłosił, że Polska zwróciła się o wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej przesyłanej tranzytem przez Białoruś. 

"W związku z problemami technicznymi, do których doszło na terenie Polski, polska strona za pośrednictwem przedstawicielstwa [rosyjskiego koncernu] Transnieft w tym kraju zwróciła się o wstrzymanie transportu ropy naftowej magistralą Mozyrz-Brześć" - powiedział rzecznik prasowy Biełnieftiechimu Aleksandr Tiszczenko, cytowany przez rządową agencję prasową BiełTA. 

Tiszczenko nie wyjaśnił, jakie problemy technicznie w Polsce uniemożliwiają przesył rosyjskiej ropy naftowej. Poinformował tylko, że zarządca białoruskich rurociągów robi co może, aby zapewnić stabilny odbiór surowca dostarczanego z Rosji i magazynuje go w zbiornikach w Mozyrzu przy granicy z Rosją. To zabrzmiało jak sugestia poważnej awarii w Polsce. 

Niespełna godzinę później, gdy ten alarmistyczny komunikat rozpowszechniały media w Rosji, Białoruś ogłosiła, że ropa naftowa znów płynie. "Polska strona usunęła problemy. Tranzyt jest wznawiany. Operatorzy zaczynają przesył ropy naftowej" - powiedział Tiszczenko agencji BiełTA. 

Wiatr przewrócił drzewo

Spółka PERN, która zarządzą polską siecią ropociągów, wyjaśniła, że doszło do problemów z dostawą energii elektrycznej do instalacji pod Płockiem. 

"Dziś rano doszło do uszkodzenia energetycznej linii zasilającej Bazę surowcową w Miszewku Strzałkowskim i zakład energetyczny wstrzymał dostawy energii. Skutkiem tej sytuacji było krótkotrwałe wstrzymanie tłoczenia ropy naftowej na odcinku północnym między Gdańskiem i Płockiem, a także ograniczenie tłoczeń na odcinku wschodnim. Czasowo wstrzymane zostały także dostawy ropy z Białorusi" - poinformowało nas w piątek po południu biuro prasowe PERN. Podkreśliło, że ta awaria nie zakłóciła dostaw surowca do rafinerii Orlenu w Płocku. 

"Aktualnie dostawy energii elektrycznej z zakładu energetycznego obywają się na bieżąco. Ciągłość działania systemu jest zachowana" - dodał PERN. 

Jak wyjaśniło nam źródło w PERN: "Spadło drzewo i uszkodziło linię energetyczną". 

Po wizycie szefa wywiadu Rosji

Z tak banalnym incydentem kontrastuje alarmistyczny ton komunikatu Biełnieftiechimu. Zwraca to tym bardziej uwagę, bo w czwartek nagłośniono niespodziewaną wizytę w Mińsku Siergieja Naryszkina, dyrektora agencji wywiadowczej SVR i jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze z czasów ich wspólnej służby w wywiadzie sowieckiego KGB. 

Kierujący białoruskim reżimem Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z Naryszkinem zapowiedział: "porozumiemy się w wielu sprawach, o wspólnej pracy dla dobra naszych narodów [Białorusi i Rosji]".  A szef wywiadu Rosji zrewanżował mu się twierdzeniami o inspirowanych z zagranicy dążeniach do zmiany "niekonstytucyjnymi metodami" obecnej władzy na Białorusi. W ten sposób Naryszkin ocenił trwające już od dwóch miesięcy masowe protesty na Białorusi przeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, których zwycięzcą oficjalnie ogłoszono Łukaszenkę. 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wyjaśnił powodów wizyty szefa SVR w Mińsku. Prawdopodobnie chodziło o pogłębienie zależności Mińska od Moskwy, bo po rozmowach Naryszkina z Łukaszenką odbyło się wspólne posiedzenie kolegiów rosyjskiego SVR i białoruskiego KGB. A szef rosyjskiego wywiadu powiedział, że rozmawiał z Łukaszenką o "konieczności koncentracji wysiłków na sprawach zapewnienia bezpieczeństwa" Rosji i Białorus oraz o wzmocnieniu współpracy rosyjskich i białoruskich służb specjalnych oraz służb wywiadowczych. 

Wyprbuj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dostp do serwisw informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynw Wyborczej.

Football news:

I didn't see the greatness of Maradona at all. But I can't stop thinking about it
Carvajal will miss 4 matches of Real Madrid and plans to return to the Derby with Atletico
Messi always went a lot without the ball. Best of all, this problem was solved Guardiola
Trent on the Premier League calendar: something Needs to change. We do not have time to recover, it leads to injuries
Emir Kusturica: Ronaldo is an ideal, he earned a lot of money, but where is his personality? What can he tell you? Nothing
Maradona is the best dribbler with a phenomenal number of goals and assists. But is it true that he won Serie A alone?
Italian championship. Juventus will play Benevento, Atalanta Miranchuk against Verona, Inter away to Sassuolo