Poland

Na GPW wzrosty kursów Play, Cyfrowego Polsatu i Orange. „Ucieczka kapitału z banków, przez obniżkę stóp procentowych”

Indeks WIG-Telekomunikacja zyskał w środę 6,7 proc., podczas gdy szeroki WIG spadł o 1,2 proc., a WIG 20 zniżkował 1,5 proc.

Kurs Play Communications wzrósł o 13,1 proc. do 33,4 zł, Orange Polska o 7,5 proc. do 6,5 zł, a Cyfrowego Polsatu o 3,3 proc. do 24,8 zł.

"Wydaje mi się, że jest to głównie efekt ucieczki kapitału z banków, których wyniki po kolejnej obniżce stóp będą pod presją. Telekomy natomiast z racji subskrypcyjnego modelu biznesowego są sektorem, który w nieznaczny negatywny sposób odczuje skutki kryzysu. To - wydaje mi się - główny powód dzisiejszych silnych wzrostów" - napisał Konrad Księżopolski w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

W ocenie analityka, kurs Cyfrowego Polsatu radził sobie gorzej na tle innych telekomów ze względu na ekspozycję spółki na segment reklamy TV, który może ucierpieć z racji załamania konsumpcji i spodziewanej recesji.

"Oczywiście obniżka stóp także pozytywnie wpłynie na zysk netto, gdyż telekomy posiadają sporo długu, w przypadku Cyfrowego Polsatu skala rocznych oszczędności to ok. 50 mln zł rocznie, Play to ok. 28 mln zł. W przypadku Orange Polska, obniżka stóp nie będzie mieć wpływu na zmniejszenie kosztów odsetkowych (ok. 1-2 mln zł rocznie), gdyż 90 proc. długu opartego jest o stałą stopę procentową" - dodał Księżopolski.

Na spadek kosztów obsługi długu telekomów po obniżce stóp wskazuje też Łukasz Kosiarski z Pekao Investment Banking.

"Na koniec 2019 roku, najmocniej zwyżkujące Play i Orange, miały odpowiednio ok. 6,9 mld zł i 8,4 mln zł długu brutto (bez uwzględnienia gotówki)" - powiedział PAP Biznes Kosiarski.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pb, a stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 proc. w skali rocznej. Wszyscy z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych.

Po decyzji indeks WIG-Banki spadał o prawie 3 proc., a dzień zakończył 6,8 proc. na minusie.

Football news:

Brescia coach on Balotelli's suspension: He didn't even appear in Zoom in quarantine
Wenger said again that Arsenal left their soul on Highbury. We understand what this phrase means
Messi is still training individually
Matteis de Ligt: Ronaldo is the best player of his generation and a role model
Van der Vaart on Real Madrid: Even if you are Raul or Ronaldo – if you haven't scored in two matches, they want to sell you already!
Koke: Atletico should be declared the winner of the Champions League if the season is not finished. We beat out the champion
Hakimi will return to Real Madrid and extend his contract until 2025