Poland

Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie odwołane. Miały być dumą Łukaszenki

Ten artyku czytasz w ramach bezpatnego limitu

Światowa federacja wprost wymieniła powody swojej decyzji. "Rada Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie stwierdziła, że obecnie nie jest możliwe zapewnienie komfortu drużynom, widzom i działaczom podczas mistrzostw świata na Białorusi" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi i brutalnych represji wobec antyłukaszenkowskiej opozycji hokejowa federacja była naciskana przez społeczność międzynarodową, by odwołać imprezę. Tymczasem dla Łukaszenki organizacja hokejowych mistrzostw była niezwykle ważna z powodów propagandowych. Impreza miała pokazać, że Białoruś to kraj stabilny, bezpieczny i przyjazny zarówno dla własnych obywateli, jak i gości z zagranicy.

Hokej na lodzie jest zresztą ulubionym sportem białoruskiego dyktatora. Od 15 lat organizuje własny turniej bożonarodzeniowy o puchar prezydenta Białorusi. Na lód wychodzą amatorskie drużyny z różnych części świata, a w reżimowych mediach jest on nazywany „nieoficjalnymi mistrzostwami świata wśród amatorów”. Jednak Łukaszenka jest wówczas nie tylko kibicem. W trakcie turnieju sam wychodzi na lód, prowadząc swoją drużynę do zwycięstw. Skutecznie: aż 13 razy Puchar Łukaszenki wędrował do samego Łukaszenki.

Białoruś już raz była gospodarzem hokejowych mistrzostw. W 2014 r. Łukaszenka zrobił wszystko, by przypodobać się hokejowym działaczom i impreza udała się na błysk - trybuny były pełne, organizacja zaś na najwyższym poziomie. René Fasel, prezes światowej federacji, wylewnie dziękował białoruskiemu satrapie.

Teraz Fasel ubolewa: - Staraliśmy się promować ideę, by mistrzostwa świata mogły być wykorzystywane jako narzędzie pojednania, które pomoże uspokoić problemy społeczno-polityczne na Białorusi. Rada przyznała, że "zorganizowanie tego wydarzenia w Mińsku nie byłoby właściwe, gdy istnieją ważniejsze kwestie, którymi należy się zająć".

Imprezę miały zorganizować wspólnie Białoruś i Łotwa. Łotysze już wcześniej zapowiadali, że razem z Łukaszenką mistrzostw nie ugoszczą. – Uważam, że wydarzenia na Białorusi całkiem zmieniają sytuację. Nie widzę już możliwości, by wspólnie z Białorusią organizować mistrzostwa – oświadczył premier Łotwy Krišjanis Karinš.

Wyprbuj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dostp do serwisw informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynw Wyborczej.

Football news:

Schalke have not won 10 matches and are last in the Bundesliga. They have 10 points in 24 games
Monchi apologized to Koeman for calling him a whiner. He also apologized to Messi
A player from the 3rd division of Guatemala was disqualified for 5 years for hitting a referee in the face
Benzema can play with Atletico. He returned to the general group of Real Madrid
Leeds midfielder Diaz: Ronaldinho is my childhood idol. He played with joy and spontaneity
Rivaldo: I would like to see Barca's epic comeback against PSG, but I don't believe it. Winning the Cup will not save the season
Marquinhos: I'm getting more and more excited about Ligue 1. It's not PSG bad, just other teams at a good level