Poland

Mięso, samoloty i nowa wojna klimatyczna

 •  

  pokaż komentarz

  setki fabryk w chinach i niemczech

  @hamuj_sie_hamuj_sie: Te fabryki to produkują na własne potrzeby czy sprzedają potem produkty?

  Tu jest następne pole do edukacji. Większość ludzi jest świadoma, że jak kupują szynkę w mięsnym to ta "szynka" wcześniej biegała w chlewiku na 4 nóżkach i chrumkała (potem ktoś ją zabił, pokroił i przygotował do jedzenia). Za to większość ludzi nie jest świadoma, że iPhone który kupują w sklepie nie powstał w elfickich, bezemisyjnych fabrykach tylko został złożony w Chinach i jego produkcja pochłonęła sporo energii i spowodowała emisję CO2.

  Ten iPhone został wyprodukowany na zlecenie kupującego. Więc CO2 wyemitowane w Chinach podczas produkcji iPhona obciąża konto kupującego a nie fabrykę!

  Większość ludzi nie ma takiej świadomości a politycy utwierdzają ich w tym przekonaniu wypychając energochłonne procesy przemysłowe do Chin czy Indii. Ale... jak już przyjdą w postaci produktów to są niby czyste i ekologiczne - hipokryzja!!!

  Wszystkie produkty powinny mieć metki emisyjne tak jak mają metki z poziomem energochłonności. Niech ludzie w pierwszej kolejności wiedzą ile musiało zostać wyemitowanego CO2 żeby wyprodukować lodówkę, samochód, iPhona czy tonę betonu na fundamenty domu. Nie ważne czy zostało wyprodukowane w Chinach czy Niemczech - CO2 przeleci przez granicę... W drugiej kolejności niech zapłacą za to CO2 (tak następny podatek....) bo to jest jedyny sposób na premiowanie technologii niskoemisyjnych.

  Czyste technologie będą zawsze droższe od wysoko-emisyjnych technologii. Kara (w cenie produktu) za produkcję wysokoemisyjną jest chyba jedynym działającym sposobem, dzięki którym konsumenci będą wybierać produkty niskoemisyjne.

 • Football news:

  Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
  Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
  AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
  It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
  Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
  Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project
  We made a mistake and we apologize. We heard you. Arsenal's open letter of apology for Super League