Poland

Maj 2020 najcieplejszy w historii pomiarów

PPS: A propos tego ciemnoczerwonego obszaru (blisko końca skali) na Syberii - jedną z jego konsekwencji jest najprawdopodobniej niedawny wyciek ropy za kołem arktycznym. Norylsk leży blisko środka tej plamy anomalii.

Początkowo, pewnie dla zamydlenia oczu kremlowskim naczelnikom, informowano, że do wycieku doszło po tym, jak w zbiornik oleju uderzył samochód osobowy.

Okazało się jednak, że konstrukcja pękła, bo obsunęły się podtrzymujące ją pale wbite w uważaną za „wieczną" zmarzlinę. Zmiany klimatu powodują, że zmrożona warstwa gruntu zaczęła tajać i zmieniać się w trzęsawisko. Wbite w ziemię pale syberyjskich konstrukcji zaczęły więc tonąć.

Wieloletnia średnia temperatura maja w niemal 200-tysięcznym Norylsku wynosi minus 4,8 stopnia Celsjusza. W tym roku średnia majowej nocy wyniosła tu plus dwa, a dnia – plus cztery stopnie. Minionej zimy, jak pisała rządowa „Rosyjska Gazeta”, temperatura na całej Dalekiej Północy była o 7-8 stopni wyższa od średniej wieloletniej.

Skuty do tej pory solidnymi polarnymi mrozami grunt pod potężnym kombinatem metalurgicznym Norylski Nikiel, który daje 40 proc. światowej produkcji palladium, 12 proc. niklu, 11 proc. platyny, 2 proc. miedzi, dosłownie się rozstępuje pod halami, piecami hutniczymi, zbiornikami.

( za: https://wyborcza.pl/7,75399,26002501,nikt-nie-chcial-powiedziec-putinowi-o-wycieku-oleju-w-norylsku.html )

Więcej:


https://wyborcza.pl/7,75399,25694033,syberia-jest-coraz-cieplejsza-rosja-na-skraju-katastrofy.html

źródło: s.abcnews.com

Football news:

Inter will extend their contracts with Handanovic and D'ambrosio until 2022
Pep Guardiola: I would have stayed at Manchester City and in League 2
Manchester United is ready to sell Alexis, Lingard, Smalling, Dalot, Jones and Rojo
Frank Lampard: I expect more from Chelsea, but now the result is most important
Atalanta does not lose 15 matches in a row – 13 wins and 2 draws
Lorient threw one newcomer off a plane and sent another under the water-all for the sake of presentations on social networks
Pasalic scored a hat-trick in the match against Brescia. Atalanta smashes the opponent 6:1