Poland

Ludzie to zrobili. Szerpowie pierwsi zimą na szczycie K2

„Zrobiliśmy to. Uwierzcie mi, zrobiliśmy to” – napisał na Instagramie Dawa Temba Sherp. Chodzi o zdobycie „najokrutniejszego” (czy też najbardziej „hardcorowego”) szczytu Karakorum – i to w najniebezpieczniej porze, bo zimą.

Chhogori (K2)BEWChhogori (K2)

W bardziej wzniosłym tonie radość z wejścia na K2 (Chhogori), drugi co do wysokości (8611 m n.p.m.) szczyt Ziemi i ostatni z niepokonanych dotąd zimą ośmiotysięczników, wyraził inny z uczestników wyprawy Mingma G. (@mingma.g): „W końcu tego dokonaliśmy. Tworzymy historię wspinaczki wysokogórskiej”. „Niemożliwe stało się możliwe!” – ogłosił po prostu inny uczestnik wyprawy Nimsdai Purja (@nimsdal).

Czytaj także: Kim są Szerpowie, Tygrysy Himalajów?

Historyczne wejście na K2 w wielkim stylu

W przypadku wspinaczki wysokogórskiej skalę osiągnięć (czy może raczej pokonanych trudności i przezwyciężonych zagrożeń) można ocenić jedynie, odwołując się do słów samych ich autorów. Zwykły śmiertelnik nie jest bowiem w stanie sprostać takim wyzwaniom nie tylko, co oczywiste, fizycznie, ale i mentalnie – emocjonalnie i etycznie.

Dlatego warto cytować Dawa Temba Sherpę dalej. Zauważył, że zimowe wejście na K2 jest pięknym przykładem skuteczności działania zespołowego. Bo do historii przejdzie nie tylko sam fakt zdobycia tego szczytu zimą, ale i styl, w jakim do tego doszło. Oto, jak relacjonuje Nimsdai Purja, ci z dziesięcioosobowej ekipy, którzy pierwsi dotarli pod sam wierzchołek, „10 m poniżej celu poczekali na pozostałych, by wkroczyć nań razem, nucąc nepalski hymn”.

Nepalczycy podczas zimowego wejścia na K2, styczeń 2021 r.Nimsdai Purja/FacebookNepalczycy podczas zimowego wejścia na K2, styczeń 2021 r.

Czytaj także: Żenujący spektakl wokół wyprawy na K2 niestety jeszcze potrwa

Szerpowie i Gurkowie spektakularnie na kartach historii

Stąd też w kronikach jako pierwsi zdobywcy K2 zimą odnotowywanych będzie odtąd solidarnie dziesięciu wspinaczy. Podajmy i tu ich nazwiska i przydomki w formule, jaką sami wybrali – bez narzuconej kolejności:

Uczestnicy wyprawy, co jest jak najbardziej zrozumiałe, podkreślają, że tym razem osiągnięcie jest dziełem wspinaczy wywodzących się Gurków i Szerpów, ludów bodaj najbardziej zasłużonych w przecieraniu szlaków najwyższych gór świata, a często wciąż traktowanych nawet przez innych wspinaczy (czy raczej pseudowspinaczy) instrumentalnie, z wyższością i z lekceważeniem. Równocześnie od razu docenili jednak i tych, którzy wcześniej próbowali wejść zimą na K2. Dość powiedzieć, że w swoim krótkim, siłą rzeczy, wpisie Dawa Temba Sherp wyliczył także poprzednie ekspedycje, którym udało się przekroczyć tam zimą poziom 7000 m n.p.m. (a na pięć z nich aż w trzech uczestniczyli wspinacze z Polski).

Krzysztof Wielicki o zgubnych skutkach personalizacji sukcesu: Alpinizm to ludzie

Dziękuję Górze…

Są wreszcie w tych pierwszych wpisach wątki zapewne najważniejsze, bo metafizyczne niemal. „Dziękuję Górze, że zgodziła się na to, byśmy na nią weszli” – oznajmił Dawa Temba Sherp. I dodał sentencję: „Jeśli góra pozwoli ci się zdobyć, nikt cię w niczym nie zatrzyma”.

Czytaj też: Polskie wyprawy w Himalaje

Football news:

Nikolic was sent off for arguing with the referee over a CSKA penalty. He got two yellows in 10 seconds
Ronald Koeman: Barcelona must win every game. Proud of the team
Gerard Pique: I'm proud of Barca. The team showed that they are still alive
Guardiola on 20 consecutive wins: One of the major achievements of his career, given the schedule, the pandemic
Lopetegui received a yellow card, demanding to remove Messi in the match Sevilla - Barcelona
Messi has 22 (18+4) points in 23 games for Barca in La Liga
Nemanja Matic: For Manchester United, every game is a final. We will lose points - it will be difficult to catch up with City