Poland

LOT kupuje niemieckie linie Condor, zachowa ich władze i markę

Kupno linii Codnor przez właściciela PLL LOT zostało ogłoszone w piątek przed południem. Według nieoficjalnych informacji polski przewoźnik był jednym z trzech podmiotów zainteresowanych przejęciem linii Codnor, pozostałe dwa to inwestorzy finansowi: amerykański Apollo i brytyjski Greybull,

Zapowiedziano, że Condor będzie nadal działał pod obecnym kierownictwem, korzystając z poszerzonej siatki połączeń i synergii operacyjnych między tą firmą a PLL LOT. Zaznaczono, że finansowanie pomostowe w wysokości 380 mln euro gwarantowane liniom Condor przez niemiecki rząd federalny i kraj związkowy Hesja będzie w pełni i w terminie spłacone.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca kwietnia br. Nie ujawniono jej wartości. Prezes Polskiej Grupy Lotniczej Rafał Milczarski stwierdził jedynie, że firma zapłaciła za Condora "cenę sprawiedliwą".

- Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość Condora i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym tej linii. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie - uzasadnił.

- Cieszymy się, że Condor, najpopularniejsza wakacyjna linia lotnicza w Niemczech, zyskała w PGL i LOT stabilnych, doświadczonych i dynamicznie rozwijających się partnerów, którzy zabezpieczają przyszłość naszej firmy. Razem będziemy obsługiwać dwa razy więcej pasażerów, tworząc tym samym jedną z największych grup lotniczych i wiodącą linię wakacyjną w Europie. Nasi partnerzy i klienci mogą bezpiecznie planować loty wakacyjne z Condorem - zapewnił Ralf Teckentrup, prezes Condora.

Morawiecki: dziś polskie firmy podbijają świat

- To bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT - skomentował premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jego zdaniem pokazuje to siłę polskiej gospodarki, która jesienią 2018 roku zaczęła być klasyfikowana przez FTSE Russell jako gospodarka rozwinięta.

Podkreślił, że w przeciwieństwie do rządu PO-PSL dla obecnego rządu utrzymanie PLL LOT w dobrej kondycji było od początku jednym z ważnych zadań. - Dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa. My odwróciliśmy ten trend, odwróciliśmy to zjawisko. Dzisiaj mogę podsumować, że LOT który przejmuje Condora to trochę tak symbolicznie jakby nad polskim, europejskim niebie pojawiły się dwa ptaki, już nie tylko orzeł, ale również Condor i jest to dowód siły polskiej gospodarki - dodał Morawiecki.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił natomiast uwagę, że w latach 2016-2018 LOT osiągnął 700 mln zł zysku, natomiast Condot ma 22 proc. udziału w rynku lotów czarterowych z Niemiec. - Linia Condor to około 60 samolotów i prawie 10 mln pasażerów rocznie. Jeżeli zestawimy to z danymi dotyczącymi LOT-u, to możemy dzisiaj powiedzieć, że LOT podwoił swoje możliwości pod względem sprzętowym, jak i liczbę przewożonych pasażerów - opisał Sasin. - Ta transakcja była negocjowana przez dłuższy czas - zaznaczył.

Condor należał do biura podróży Thomas Cook

Linie Condor działając od 1956 roku, obecnie obsługują 9,4 mln klientów rocznie i kursują z 8 niemieckich lotnisk do 80 miejsc w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Ich siedziba główna jest we Frankfurcie nad Menem, oddziały znajdują się m.in. w Berlinie, Monachium, Dusseldorfie i Hamburgu oraz w wielu miastach Anglii.

Kryzys linii Condor w Niemczech zaczął się od upadku ich poprzedniego właściciel - biura podróży Thomas Cook, które we wrześniu ub.r. ogłosiło upadłość. W ramach restrukturyzacji w Codnorze zwolniono 170 pracowników administracyjnych oraz 150 pracowników pokładowych.

W roku obrotowym 2018/19 spółka Condor Flugdienst zanotowała około 57 mln euro zysku operacyjnego, przy przychodach na poziomie około 1,7 mld euro. Linie dysponują flotą ponad 50 samolotów utrzymywanych przez spółkę zależną Condor Technik we Frankfurcie i Düsseldorfie.

PLL LOT z rekordowymi wpływami

LOT ma swojej ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 roku LOT przewiózł ponad 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. Firma dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner. Grupa PGL osiągnęła w 2019 roku przychody na poziomie 1,9 mld euro.

Natomiast w 2018 roku PLL LOT osiągnęły wzrost przychody ze sprzedaży o 29 proc. do 6,19 mld zł. Zysk EBITDA wzrósł rok do roku z 354,9 do 366,9 mln zł, zysk operacyjny zmalał z 273,6 do 215,5 mln zł, a zysk z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów - z 288 do 209 mln zł.

- Na obniżenie wyniku finansowego miały wpływ m.in. leasing nowych samolotów, wyższa o 29 proc. cena paliwa (w przeliczeniu ceny za baryłkę w 2018 r. w stosunku do 2017 r.) oraz wyższe ceny pozyskania uprawnień do emisji CO2, których wartość pod koniec 2018 r. wzrosła o ponad 210 proc. w stosunku do końca 2017 r. - uzasadniła firma.