Poland

Litwa przypomni o tradycjach Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej

pokaż komentarz

@Cephalopoda_Ammonoidea: Musisz na to szerzej spojrzeć. Litwa była częścią ZSRR. Po odzyskaniu niepodległości Litwa byłą z 2 stron otoczona przez Rosję (od zachodu przez obwód Kaliningradzki, a od wschodu Białoruś). Gorsze jednak było to, że na Litwie mieszkała ogromna ilość Rosjan, a w parlamencie prawie połowa polityków byłą rosyjskiego pochodzenia. Litwa była pod tak bardzo silnymi wpływami rosyjskimi, że większość kanałów telewizyjnych mieli w języku Rosyjskim. Najgorsza jednak była różnorodność etniczna. Część Litwy był zdominowany przez Rosjan, inny, Przez Kurów, jeszcze inny, przez Polaków, gdzie indziej silna była mniejszość Białoruska, a do tego dochodziło poczucie osamotnienia i słabości państwowo-narodowej. Zaczęły powstawać ruchy separatystyczne. Obawiano się zwłaszcza ruchów polskich i rosyjskich (co nie do końca było uzasadnione). Politycy litewscy postanowili więc pójść najmniejszą linią oporu i stworzyć wspólnego wroga który zjednoczy podzielony naród. Tylko kogo? Naturalnym wyborem był niedawny zaborca czyli Rosja, ale z wyżej opisanych względów Rosja odpadała. Białoruś też zostawiono w spokoju i decyzja padła na Polskę. Najpierw było straszenie Polską i polską ludnością na co z pewnością przychylnie spojrzała Rosja. Jako potwierdzenie złych zamiarów Polski wskazywano walki o Wilno po I wojnie światowej. Taka polityka Litwy miała swoje konsekwencje wzrostem nastrojów antypolskich na Litwie, chociaż udało się odwrócić uwagę ludności od problemów wewnętrznych, a nawet Rosji od zmniejszania rosyjskich wpływów na Litwie. Problem jednak w tym, że kolejni politycy zauważyli, że można sobie nabijać punkty polityczne antagonizując Polaków. Doprowadziło to do tragicznych relacji Polsko-Litewskich. Sytuacja się zmieniał wraz z rozszerzeniem UE. Wówczas to Polska zgłosiła do Brukseli problem dyskryminacji Polaków na Litwie. Wówczas to prawdopodobnie UE wymusiła a Litwie zmianę postępowania. Do tego Litwa poczuła mniejsze zagrożenie ze strony Rosji, dzięki czemu z wroga mogła zacząć robić Rosję. Litwa poczuła się na tyle pewnie, że przez pewien czas zachowywała się w polityce zagranicznej jak silne państwo, ale coś sprawiło, że przestali w końcu machać szabelką i wybiegać przed szereg. W tym czasie też Litwa zmieniła swoje nastawienie do Polski. Zaczęto propagować wewnątrz kraju polsko-litewskie dziedzictwo, prowadzić akcje gdzie młodzież Litewska w pozytywnym tonie prowadziła komunikaty do Polaków i rozpoczęto współpracę z Polską.
Ktoś powie że to dwulicowość, ale taka jest właśnie polityka. Pewnie też uświadomiono Litwie, że w razie jakiegokolwiek Rosyjskiego ataku na UE Litwa zawsze będzie pierwszym celem i nikt jej nie pomoże, bo Litwa to kiepskie miejsce do obrony. Kluczowym miejscem są Mazury.

Football news:

Koeman on Griezmann in reserve: This is not a punishment. Next to Messi, we needed someone faster than Antoine
It seemed that the best goal of the weekend was scored by Lisakovich. But after half an hour, he was eclipsed by Krychowiak - a crazy shot at the near nine from the half-moon Подарки
Nikolic was sent off for arguing with the referee over a CSKA penalty. He got two yellows in 10 seconds
Ronald Koeman: Barcelona must win every game. Proud of the team
Gerard Pique: I'm proud of Barca. The team showed that they are still alive
Guardiola on 20 consecutive wins: One of the major achievements of his career, given the schedule, the pandemic
Lopetegui received a yellow card, demanding to remove Messi in the match Sevilla - Barcelona