Fiskus bêdzie móg³ monitorowaæ stan œrodków na nowo tworzonych indywidualnych kontach emerytalnych.
Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych oznacza tak¿e pewne zmiany w ustawach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o najbardziej nag³oœnion¹, jednorazow¹ 15-proc. daninê od zgromadzonych w nich pieniêdzy. Zmieni¹ siê równie¿ ustawy o podatkach dochodowych, a tak¿e o Krajowej Administracji Skarbowej.
Stosowne nowele ustaw podatkowych zawarto w przyjêtym przez rz¹d we wtorek 2 marca projekcie ustawy przekszta³caj¹cej OFE w fundusze inwestycyjne. W ustawie o PIT przewidziano, ¿e wyp³aty emerytur i zwrotów œrodków z nowo tworzonych indywidualnych kont emerytalnych (IKE) bêd¹ traktowane jako przychody „z innych Ÿróde³". Ta grupa jest objêta podatkiem wed³ug skali, tj. stawek 17 i 32 proc.
Inaczej bêd¹ traktowane kwoty wyp³acane osobie wskazanej lub spadkobiercy po œmierci oszczêdzaj¹cego. Podobnie jak w przypadku dotychczasowych wyp³at z OFE w takich przypadkach bêd¹ one podlega³y zrycza³towanemu 19-proc. podatkowi dochodowemu (podobnie jak przy zyskach kapita³owych). Je¿eli jednak pieni¹dze zainwestowane w nowe konta bêd¹ przynosi³y zyski, to ustawa przyzna zwolnienie od takich dochodów.
Chocia¿ rz¹d deklaruje w oficjalnym komunikacie, ¿e reforma „gwarantuje prywatny charakter oszczêdnoœci na IKE", owa prywatnoœæ nie bêdzie pe³na. Szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnicy urzêdów celno-skarbowych bêd¹ mogli za¿¹daæ na piœmie od funduszu prowadz¹cego IKE, by ten poinformowa³ ich, co siê dzieje na konkretnym koncie. Ma to dotyczyæ osoby oszczêdzaj¹cej na IKE, a tak¿e wp³aconych sk³adek oraz wyp³acanych œrodków.
Oko fiskusa nie bêdzie mog³o jednak w ten sposób kontrolowaæ œrodków wyodrêbnionych dla jednostek uczestnictwa funduszy, zbywanych osobom, które zawar³y umowê o dokonywanie dodatkowych wp³at na IKE.
Ustawa okreœli³a te¿, ¿e jednorazowe 15-proc. „zobowi¹zanie" (nie nazwano go podatkiem) przekszta³cenia OFE w IKE powstanie 3 stycznia 2022 r. Kwota tego „zobowi¹zania" ma byæ przekazana przez nowy specjalistyczny fundusz do Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych w dwóch transzach: 70 proc. kwoty do 11 lutego 2022 r., a pozosta³e 30 proc. do 28 paŸdziernika 2022 r.
Zmiany w ustawach podatkowych wejd¹ w ¿ycie wraz z likwidacj¹ OFE, tj. 28 stycznia 2022 r.
Etap legislacyjny: przekazany do Sejmu