Rzecznik praw obywatelskich zaskar¿y³ zgodê prezesa UOKiK na zakup spó³ki medialnej przez najwiêkszy polski koncern paliwowy i za¿¹da³ wstrzymania wykonania tej decyzji.
Adam Bodnar obecnie pe³ni¹cy obowi¹zki rzecznika praw obywatelskich (po up³ywie kadencji we wrzeœniu 2020 r.) najwyraŸniej nie zamierza bezczynnie czekaæ na wybór swojego nastêpcy.
Do S¹du Okrêgowego w Warszawie, wydzia³u konkurencji i konsumentów, wp³ynê³o w pi¹tek odwo³anie RPO od decyzji prezesa Urzêdu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 lutego 2021 r. w sprawie zgody na przejêcie koncernu medialnego Polska Press przez PKN Orlen.
RPO zarzuca we wniosku, ¿e UOKiK nieprawid³owo oceni³ wp³yw tej transakcji na rynek mediów w Polsce. Zdaniem RPO urz¹d wzi¹³ bowiem pod uwagê wy³¹cznie stan posiadania Orlenu (który jest w³aœcicielem kolportera prasy RUCH oraz domu mediowego Sigma BIS za³o¿onego razem z PZU).
Czytaj tak¿e:
Tymczasem Orlen jest spó³k¹ zale¿n¹ od Skarbu Pañstwa i z tej perspektywy powinna zostaæ oceniona ta transakcja. Skarb Pañstwa jest bowiem w³aœcicielem Polskiej Agencji Prasowej, publicznej telewizji, a tak¿e publicznego radia.
RPO zwróci³ tak¿e uwagê na rozporz¹dzenie Rady Ministrów z 23 grudnia 2014 r. w sprawie zg³oszenia zamiaru koncentracji przedsiêbiorców, stanowi¹cego podstawê decyzji UOKIK. Zdaniem RPO rozporz¹dzenie zosta³o wydane z przekroczeniem upowa¿nienia ustawowego zawartego w art. 94 ust. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przepis ten daje upowa¿nienie do okreœlenia treœci zg³oszenia o zamiarze koncentracji i wysokoœci op³aty za to zg³oszenie. Tymczasem rozporz¹dzenie wprowadza definicje wp³ywu koncentracji na rynek w uk³adzie horyzontalnym, wertykalnym i konglomeratowym. Tymczasem ¿adna z tych definicji nie wynika z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zdaniem RPO nie powinno budziæ w¹tpliwoœci, ¿e Rada Ministrów owe rozumienia rynków, na których koncentracja wywiera wp³yw w poszczególnych uk³adach, wprowadzi³a bez podstawy prawnej, st¹d tak¿e rozwa¿ania zawarte w decyzji UOKiK zosta³y oparte na na normach prawnych wydanych bez podstawy prawnej.
Co wa¿ne, RPO, powo³uj¹c siê na swoje uprawnienia do wstêpowania do wszelkich tocz¹cych siê postêpowañ, na prawach prokuratora, za¿¹da³ wstrzymania wykonania decyzji UOKIK.
UOKiK w opublikowanym na stronie internetowej oœwiadczeniu stwierdzi³, ¿e nie widzi podstaw do takiego postêpowania.
– Decyzja zosta³a wydana rzetelnie i na podstawie merytorycznych, ustawowych przes³anek. Jesteœmy gotowi do przedstawienia argumentów s¹dowi – doda³ Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.