Poland

Kubisiak: Na restrukturyzację przyjdzie czas, teraz trzeba ratować [WYWIAD]

J aki efekt przyniesie nowy program wsparcia, ogłoszony wczoraj przez rząd? Znowu będziemy mieli zahibernowanie rynku pracy?

Działania osłonowe mają teraz inną skalę niż te wprowadzane wiosną. Mają wspierać konkretne sektory, które nie mogą funkcjonować, bo albo obostrzenia uderzyły w nie bezpośrednio, np. przez nakaz wstrzymania działalności, albo pośrednio. Ma to im pozwolić przeczekać najtrudniejszy moment. Użyte narzędzia nie są niczym nowym. W innych krajach stosuje się bardzo podobne rozwiązania. Jesteśmy w innym punkcie, niż byliśmy wiosną, kiedy – używając medycznych porównań – chodziło o ratowanie życia. Dziś jest to raczej środek przeciwbólowy. Wiosenne tarcze zaopatrzyły przedsiębiorstwa w płynność, w niektórych firmach dziś jest ona może nawet większa, niż na początku pandemii. Ale też kryzys pandemiczny był czasem próby dla części firm i ich modelu biznesowego. Wejście w drugą falę z pewnością jest dla nich trudne.

Czy to jednak nie jest już czas na rozpoczęcie nowej dyskusji: niepewność związana z rozwojem pandemii jest ogromna, nawracanie lockdownów w różnych formach jest bardzo prawdopodobne i niektóre firmy trwale stracą rentowność. Może trzeba już opracowywać programy przebranżawiania dla pracowników, zamiast utrzymywać iluzję dzięki rządowym kroplówkom?

Skutki takich działań są długoterminowe, a w czasie takiego kryzysu, jak obecny, ważne są doraźne efekty. O programach strukturalnych zmian możemy mówić, gdy już będziemy w stanie nakreślić jakiś scenariusz wyjścia z pandemii, gdy np. będzie już opracowana skuteczna szczepionka i jedynie jej dostępność będzie barierą. Inaczej ryzykujemy, że zainwestujemy czas i pieniądze we wsparcie sektorów, które na koniec też okażą się narażone na efekty pandemii. Żeby tego uniknąć, musimy najpierw osiągnąć stan, w którym zarządzanie pandemią nie będzie tylko zarządzaniem kryzysem. A chyba jeszcze jesteśmy daleko od tego etapu.


Football news:

Giroud on possible departure from Chelsea: Let me enjoy the win, I scored 4 goals. Then let's see
CSKA's last home game in the Europa League. Finally win?
Casillas-Ronaldo: just 750 goals? You can do better 😏
PSG President on 3:1 with Manchester United: We are fighting for the Champions League and always show ourselves in important moments
Lazio pulled out a draw with Borussia thanks to a controversial penalty: Schulz crashed into Milinkovic-Savic, the Serb dived beautifully
Jose Mourinho: Tottenham are one of the most important horses in the Europa League, we are in the race
Cherevchenko is the best RPL coach in November. He was ahead of Semak and Tedesco