Poland

Krakowska restauracja działa bez kar

 •  

  pokaż komentarz

  @dingus13: Tylko wirus sam sobie nie lata. Chodzi głównie o duże krople, które maski wyłapują. Zresztą sam aerozol słabo rozprzestrzenia wirusa i to co osiądzie na miejscach często dotykanych.

  Dezynfekcja, odstęp i rygor sanitarny w kuchni w zupełności wystarcza. Więc realnie siedząc sobie te parę metrów restauracji od innych szansa zarażenia jest bardzo mała. Dlatego też nie popieram niszczenia gospodarki w imię hmm czego, przejęcia biznesów? Na pewno nie bezpieczeństwa.

  Fizycy i lekarze z Instytutu Van der Waalsa-Zeemana na Uniwersytecie w Amsterdamie wykorzystali technologię laserową do pomiaru rozkładu kropelek uwalnianych, gdy ludzie mówią lub kaszlą. Badani mówili lub kaszleli w kierunku wiązki laserowej. Używano także dyszy strumieniowej do wytwarzania mikrokropelek aerozolu. Pozwoliło to naukowcom zmierzyć, jak rozprzestrzeniają się krople i jakie jest prawdopodobieństwo, że przeniosą SARS-CoV-2.

  Modelowanie wykazało, że wirus nie jest dobrze rozprowadzany przez małe kropelki, które utrzymują się najdłużej.

  Jeśli ktoś wejdzie w skażoną przestrzeń nawet kilka minut po kaszlu nosiciela COVID-19 z łagodnymi objawami, według naukowców prawdopodobieństwo zakażenia jest „raczej niskie”. Jest jeszcze niższe, jeśli ta osoba tylko mówi.

  “Chociaż utrzymujące się mikrokropelki z pewnością nie są wolne od ryzyka, ze względu na swój mały rozmiar zawierają mniej wirusów niż większe kropelki, które powstają, gdy ktoś kaszle, mówi lub kicha bezpośrednio na nas" - powiedział prof. Daniel Bonn, jeden z autorów i dyrektor instytutu.

  „Opierając się na obecnych spostrzeżeniach, widzimy, że pod względem aerozoli stosunkowo bezpiecznie jest wchodzić do dobrze wentylowanych nowoczesnych budynków, takich jak lotniska, stacje kolejowe, biura itp.” - powiedział Bonn.

  „Nowoczesna wentylacja sprawia, że ryzyko zakażenia aerozolem nie jest zbyt duże. Ilość wirusa w małych kropelkach jest stosunkowo niewielka, co oznacza, że staje się niebezpieczny, jeśli przebywasz w źle wentylowanym pomieszczeniu przez stosunkowo długi czas z osobą zakażoną lub po tym, jak kaszlała tam osoba zakażona" - dodał.

  Jak zaznaczył prof. Bonn, wyniki badań potwierdzają skuteczność noszenia maseczek, dystansowania społecznego i innych środków ukierunkowanych na unikanie większych kropel.Są tak duże, że spadają na ziemię mniej więcej metr od ust - wskazał. -Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko infekcji, musisz nie tylko zachować odstęp 1,5 metra, ale także zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym się znajdujesz. I umyć ręce”.(PAP)

  https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C84522%2Cmikrokropelki-aerozolu-malo-skutecznie-przenosza-wirusa-sars-cov-2.html

 • Football news:

  Three Barca players under the age of 19 have scored in La Liga this season. This is a tournament record
  Mbappe has scored 7 goals in his last 4 matches
  Andrea Pirlo: Juventus started 20 minutes late. But I liked the reaction of the team
  Ronald Koeman: There are no excuses at Barca for playing young people. So it is even more pleasant to win
  Federico Chiesa: For Juventus, every match is now like a final: in Serie A, in the Champions League and in the Cup
  Juventus is 1 point behind Milan and 7 points behind Inter. The teams have 25 matches each
  Moriba scored for Barca in La Liga in 18 years and 46 days. Only Messi, Fati, Pedri and Krkic have done it before