Poland

Kraków dzisiaj inne ujęcie. protesty rosną w siłę

 •  

  pokaż komentarz

  I jak tu rozmawiać?
  Skoro ma nie być kompromisów?

  @Plutonium: Tak jak z innymi strajkami. Poparcie społeczne dla utrzymywania nierentownych kopalń węgla: ?%, zakładam że niski. Przychodzi 100 górników i rząd robi deale.

  Jeśli zapyta się czy ktoś sam w sobie ma problem z "aborcją na życzenie do 12tyg" / jak w Europe/Ameryce/Rosji/Australii", wyjdzie ile - 40%? Załóżmy nawet 60%. Oczywiście odp. wygląda inaczej jak da się opcję KompromisTM: dużo osób pójdzie na KompromisTM bo mają to gdzieś personalnie, albo wydaje się to być jakaś "sprawiedliwa" opcja.

  No to mamy 60% - podejrzewam że pesymistycznie - które się nie zgadza na aborcję na życzenie. Tylko tutaj jest pewien zonk: młodzi generalnie się zgodzą, starzy generalnie się nie zgadzą. Kwestia jest taka że to dotyczy, personalnie, tych młodych. Można powiedzieć że starzy ludzie chcą im tego prawnie zabronić (bo kościół). Pojawia się jeszcze jedna komplikacja: ci starzy spędzili swoją młodość, gdy byli w wieku gdzie legalność aborcji ich dotyczyła personalnie, w PRL - gdzie mieli i korzystali z powszechnej aborcji - ~400K aborcji rocznie.

  Temat się robi trochę śliski jak się przeanalizuje kto jest za i przeciw, z jakich powodów etc. Ale anyway, wspomniałem górników: młodzi mogą powiedzieć nie, nie obchodzi mnie wasze zdanie, będziemy protestować aż rząd albo wy dacie nam spokój.

  Tak jak nauczyciele, górnicy, lekarze mogą strajkować, sprawiając że rząd & populacja są bardziej skłonne do ustępstw, tak mogą ludzie za zmianą tego prawa. Ostatecznie to jest jednak narzucanie woli starych bab (i dziadów), bo oni w cośtam wierzą, na ludzi których sprawa dotyczy. To jest konflikt społeczny zwyczajnie. Młodzi nie muszą być "mili" i uznawać że ludzie których problem nie dotyczy (i nie dotyczył) mają równie istotny głos w tej sprawie.

  Tak, jest demokracja - ale nie zapominajmy w tej jednej sprawie akurat że demokracja wybiera reprezentacje, osoby decyzyjne. A nie konkretne ustawy. I ludzie mogą "negocjować" z ogółem. Tak jak i lekarze - mogą grozić że wyjadą czy strajkować. Niezależnie czy strajk ma 5% poparcia społecznego czy 80%.

 • Football news:

  Pirlo about 2:1 with Ferencvaros: I expected more, but it was a difficult game against a closed opponent
  Napoli has not paid salaries since July. The club plans to pay off its debts in December (RAI)
  Schalke terminated the contract with Ibisevic and suspended Bentaleb and Harit
  Bielsa, flick, Klopp, Lopetegui and Zidane are the contenders for the best coach of the year award
  Messi, Ronaldo, Lewandowski, Ramos, de Bruyne and 4 Liverpool players are among the contenders for the best
  Zlatan about getting the Swedish Golden ball: I Plan to win it in 50 years
  Anton Ferdinand was racially abused in comments to a post about a documentary about racism and Terry