Poland

Koronawirus w Polsce: Prawie 9 tys. osób w szpitalach, 107 zmarło

We wtorek potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 9291 osób – wynika z najnowszego komunikatu resortu zdrowia. Z pomocy respiratorów korzysta już 725 pacjentów. Dziś Sejm miał wysłuchać informacji premiera o sytuacji w kraju, ale przerwano obrady.

We wtorek potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 9291 osób – wynika z najnowszego komunikatu resortu zdrowia. To o 331 mniej od największego dobowego przyrostu nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce od początku pandemii, który odnotowano w ostatnią sobotę. Najwięcej zakażonych zidentyfikowano w województwie: małopolskim (1486), mazowieckim (1282), wielkopolskim (1186), śląskim (895), podkarpackim (667), łódzkim (625), dolnośląskim (567), pomorskim (484), kujawsko-pomorskim (446), świętokrzyskim (312), opolskim (307), lubuskim (228), lubelskim (219), zachodniopomorskim (213), podlaskim(209), warmińsko-mazurskim (165).

Z powodu covid-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 98 osób. Dobowy rekord zgonów miał miejsce w miniony piątek, 16 października, kiedy zmarły 132 osoby.

Coraz mniej łóżek i respiratorów

W ciągu ostatniej doby odnotowano rekord osób, które wymagają hospitalizacji. To już 8962 pacjentów. Od wczoraj liczba łóżek zajętych przez pacjentów z koronawirusem wzrosła o 587. Jak informował wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski, liczba łóżek dla pacjentów z covid-19 wynosi 15 tys., oznacza to, że dziś wolnych jest nieco ponad 6 tys.

Liczba zajętych dziś respiratorów to 725, czyli aż o 53 urządzenia więcej niż wczoraj. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał wczoraj, że wolnych jest jeszcze około 800 maszyn wspomagających oddychanie.

Czytaj także: Chorych na covid przybywa, ale nie ma czym ich leczyć

Posiedzenie Sejmu przerwane

Dziś Sejm miał się zająć projektem ustawy nazywanej „o dobrym samarytaninie”, a dotyczy on m. in. prawnej sytuacji lekarzy walczących z COVID-19, daje 200 im proc. dodatku za walkę z COVID- 19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków, a także możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy. Sejm miał też wysłuchać informacji premiera o „stanie przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa” oraz powołać Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm o godzinie 9, zgodnie z planem, rozpoczął obrady, ale szybko je przerwał, a wznowi je w środę rano.

Sejmu, ku zaskoczeniu PiS, poparł wniosek klubu KO Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Podczas głosowania nieobecnych było wielu posłów obozu rządzącego.

„Przegłosowaliśmy wniosek o przerwę, ale także równocześnie o odroczenie obrad. Opozycja, ściślej mówiąc PO, chce zablokować przyjęcie ustawy, na którą czekają Polacy, ale głosowanie wypadło tak, jak wypadło. Zwołam wobec tego konwent i zwrócę się z propozycją do PO o wycofanie tego wniosku. Natomiast jeżeli wniosek nie zostanie wycofany, będziemy zmuszeni przerwać obrady Sejmu do jutra, co rozumiem opóźni przyjęcie ustawy”– stwierdził Terlecki. Negocjacje z opozycją nic nie dały, posłowie chcą wiedzieć nad czym debatują i nie zgodzili się na to, by rozpocząć debatowanie nad projektem, którym nie mieli możliwości wcześniej się zapoznać.

Budują szpital na Stadionie Narodowym

Jak już wcześniej informowano, premier Mateusz Morawiecki w związku z pandemią koronawirusa podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych. Pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym; najpierw z 500 łóżkami, z czego 50 ma być przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

„Chcemy jasno powiedziecie, to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach, i dlatego tego rodzaju placówka powstaje: – podkreślił Michał Dworczyk, szef KPRM, podczas konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym w poniedziałek po południu.

We wtorek Dworczyk był pytany w Programie I Polskiego Radia o organizację szpitali tymczasowych. Mówił, że ten na Stadionie Narodowym jest budowany jako pilotażowy, „gdzie trzeba zdobyć szereg doświadczeń, które zostaną wykorzystanie przy organizacji kolejnych takich placówek”. Dodał, że jest już blisko 100 zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu na Stadionie Narodowym. Zapowiedział, że od środy ruszy infolinia dla medyków chcących pracować w szpitalach tymczasowych. Zgłaszają się też firmy, które chcą użyczyć urządzenia medyczne na jego potrzeby.

Mówiąc o „dostępności personelu medycznego”, Dworczyk stwierdził, że w Polsce jest go za mało. „To nie jest stan, który da się zmienić w krótkim czasie” – podkreślił.

Ile osób przetestowanych?

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 41,5 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 36 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 43 044 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej od czasu, gdy uzyskali taką możliwość, zlecili już swoim pacjentom 208 995 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, ostatniej doby 43 044. Ogółem przebadano dotąd 4 050 049 próbek pobranych od 3 889 947 osób.

W całym kraju nowe obostrzenia od soboty

Strefa żółta – od soboty 17 października obowiązują następujące obostrzenia:

Strefa czerwona – od soboty 17 października obowiązują następujące obostrzenia:

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

152 powiaty w strefie czerwonej

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że strefą czerwoną objęte zostają 152 powiaty, niemal połowa Polski. „To przede wszystkim miasta i duże ośrodki miejskie. Na 16 miast wojewódzkich aż 11 znalazło się w czerwonej strefie”. Pozostała część kraju jest w strefie żółtej.

Lista powiatów w strefie czerwonej (dostępna jest także na rządowym portalu gov.pl):

 • województwo dolnośląskie: powiat głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki;
 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń oraz Włocławek;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość;
 • województwo lubuskie: powiat gorzowski, krośnieński, międzyrzecki oraz żarski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice;
 • województwo małopolskie: powiat bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów ;
 • województwo mazowieckie: powiat garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Warszawa;
 • województwo opolskie: powiat głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki oraz strzelecki;
 • województwo podkarpackie: powiat brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl oraz Rzeszów;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska;
 • województwo świętokrzyskie: powiat buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce ;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;
 • województwo wielkopolskie: powiat gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oraz Poznań;
 • województwo zachodniopomorskie: powiat sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.

Raport „Polityki”: Epidemia się rozpędza. Czy służba zdrowia to wytrzyma?

Football news:

Ex-President of Barca Laporta will take part in the new elections
Antonio Cabrini: Maradona would still be alive if he played for Juventus. The love of Naples was strong but unhealthy
Ferguson on Rashford's charity: Fiction for a young man. He should give me some advice
A Preston player who twice touched an opponent's genitals was disqualified for 3 matches for aggressive behavior
Atalanta Director: everything is fine with Miranchuk, there are no symptoms of coronavirus
Kovid mocks the Latvian championship: the team got only 8 people (but still did not finish the match)
Gerard Pique: We all hope that Messi will stay at Barca