Bezprecedensowe dzia³ania amerykañskich elit wobec Donalda Trumpa i jego zwolenników, zamiast przywróciæ liberalny porz¹dek, mog¹ go przekreœliæ. Sojusz, który w ostatnich dniach zawi¹za³ siê w Waszyngtonie miêdzy oligarchami z wielkich firm technologicznych oraz demokratami, dla ka¿dego libera³a powinien staæ siê powa¿nym ostrze¿eniem.
Wiele wskazuje na to, ¿e rok, który dopiero co siê zacz¹³, mo¿e byæ jeszcze bardziej nieprzewidywalny i zaskakuj¹cy dla œwiata Zachodu ni¿ rok 2020. Angela Merkel, która zakoñczy jesieni¹ swoje wieloletnie rz¹dy w Niemczech, jeszcze w grudniu zdo³a³a rzutem na taœmê doprowadziæ do podpisania porozumienia w sprawie nowej, wielkiej umowy inwestycyjnej miêdzy UE i Chinami. Œwiat obieg³y zdjêcia jakby wprost wyjête z filmu politycznego science fiction, pokazuj¹cego ca³kiem nieodleg³¹, now¹ przysz³oœæ: na tle niebieskich i czerwonych flag ze z³otymi gwiazdami w równoleg³ym czasie przywódcy w Pekinie, Berlinie i Brukseli podpisywali historyczne gospodarcze przymierze. Na pewno niemieckiej polityce w Europie nie mo¿na jednego odmówiæ: rozmachu.
Nie czekaj¹c na AmerykêUmowê miêdzy UE i Chinami, której politycznym akuszerem s¹ Niemcy, z ukrytym w cieniu swym s³abn¹cym europejskim, g³ównym sojusznikiem – Francj¹, powinniœmy traktowaæ jako symptom now...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.