Poland

Kolejny skandal emisyjny. Auta hybrydowe PHEV wcale nie są dobre dla środowiska

pokaż komentarz

Zaraz, ale coś mi tu nie pasuje.

Podana jest emisja, że wyszła wyższa niż podaje producent. Pytanie jednak, czy jest ona także wyższa, niż przy silniku spalinowym o tej samej mocy? Bo nie wydaje mi się.

Problem jest dość złożony. Producent podaje np., że SUV o mocy 250 KM spala np. 2l/100km. I jest to... prawda - jeśli bateria jest naładowana i jedziemy spokojnie. Dokładnie tak samo działa podawanie spalania w konwencjonalnych silnikach, mimo zmian w przepisach nadal oficjalne spalanie jest owszem osiągalne, ale zdecydowana większość kierowców osiągnie wyższe wartości.

Wyszło im więc, że taki SUV wyemitował o kilkadziesiąt procent więcej. Czyli załóżmy, że zamiast 2 litry spalił... No, niech nawet 6 litrów. Czyli dużo więcej. Ale taki samochód o tej samej mocy, tyle że benzynowy, spali przynajmniej 10 litrów. Jak dla mnie, to wciąż jest korzyść dla środowiska.

No i wracamy do tej baterii - trudno, żeby producent odpowiadał za to, że użytkownikowi nie chciało się podłączyć wtyczki. Gdyby podłączył i jechał spokojnie, wynik byłby osiągalny.

A na koniec i tak wszystko zależy od stylu jazdy. Jeżdżę klasyczną hybrydą i wiem, że przy w miarę spokojnej jeździe (ale nie emeryckiej) mam dużo niższe spalanie, niż w benzynie tej samej mocy. Ale wiem też, że jak bym pałował jak dzik, to silnik elektryczny niemal wcale by się nie włączał i wyniki wywali w kosmos.

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)