Poland

Kod GTU_12 dotyczy tylko niektórych usług niematerialnych

statystyki
Nowy JPK VAT

Już dzisiaj – bazując tylko na obawach i wątpliwościach samych podatników, jeszcze przed pierwszymi wezwaniami organów – można stwierdzić, że na szczególną uwagę zasługuje GTU_12.źródło: GazetaPrawna.pl

Mało precyzyjnie sformułowane przepisy powodują, że podatnicy mogą mieć trudności ze stwierdzeniem, czy w danej sytuacji muszą stosować oznaczenie GTU. Dotychczasowe wyjaśnienia resortu finansów nie rozwiewają zaś wszystkich wątpliwości.

Wprowadzając nowe zasady sporządzania ewidencji VAT i przekazywania jej w strukturze JPK_V7 organom podatkowym, prawodawca wskazał numery, którymi podatnicy muszą oznaczać niektóre transakcje dostawy towarów i świadczenia usług. Chodzi o tzw. grupy towarowo-usługowe (GTU). Ich katalog został zamieszczony w par. 10 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127; dalej: rozporządzenie).

Już dzisiaj – bazując tylko na obawach i wątpliwościach samych podatników, jeszcze przed pierwszymi wezwaniami organów – można stwierdzić, że na szczególną uwagę zasługuje GTU_12. W grupowaniu tym zostały wymienione usługi o charakterze niematerialnym. Przy czym od razu należy zastrzec, że chodzi wyłącznie o usługi doradcze, księgowe, prawne, zarządcze, szkoleniowe, marketingowe, firm centralnych (head offices), reklamowe, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

Mamy zatem zamknięty katalog świadczeń, z których co najmniej część już wcześniej potrafiła uprzykrzyć życie firmom (np. w związku z regulacjami dotyczącymi podatku u źródła czy wyłączeniem kosztowym z art. 15e ustawy o CIT). Niestety i tym razem prawodawca nie ułatwił podatnikom sprawy, gdyż nie zastosował żadnego odesłania do odrębnych przepisów czy klasyfikacji statystycznej. Tymczasem brak precyzji może w istotny sposób utrudnić podatnikom stosowanie oznaczenia GTU_12. W odpowiedzi na pytanie podatników zamieszczone w rządowym portalu Podatki.gov.pl zostało się w nim stwierdzenie „(...) Zapis ten należy rozumieć względnie szeroko, uwzględniając faktyczną treść świadczonej usługi”.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Więcej na ten temat

Artykuły powiązane

Football news:

Steve McManaman: Real Madrid are an aging team. They need new players if they want to reach their previous heights
ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?