
Zachowania mobbingowe powinna cechowaæ m.in. d³ugotrwa³oœæ nêkania lub zastraszania pracownika. Du¿a intensywnoœæ i uporczywoœæ takich zachowañ mo¿e sk³aniaæ do uznania za d³ugotrwa³y okresu krótszego ni¿ w przypadku mniejszego ich nasilenia.
Wœród orzeczeñ zwi¹zanych z mobbingiem istotny jest m.in. wyrok S¹du Najwy¿szego z 17 stycznia 2007 r. (I PK 176/07). S¹d Najwy¿szy wyjaœni³ w nim, jakie zachowania mog¹ sk³adaæ siê na zjawisko mobbingu i wskaza³, w jaki sposób nale¿y prawid³owo rozumieæ d³ugotrwa³oœæ i uporczywoœæ nêkania lub zastraszania pracownika, stanowi¹ce przes³anki mobbingu.
Roszczenie o zadoœæuczynieniePracownica sekretariatu na podstawie art. 943 § 3 kodeksu pracy wyst¹pi³a o zas¹dzenie na jej rzecz zadoœæuczynienia pieniê¿nego w wysokoœci 29 000 z³ (wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu) za krzywdê – wywo³anie rozstroju zdrowia – wskutek stosowania mobbingu przez pracodawcê. Sprawc¹ mobbingu by³a prezes zarz¹du pozwanej spó³ki.
Czytaj te¿: Nawet krótki okres nêkania bywa mobbingiem - wyrok S¹du Najwy¿szego
Choæ pracownica by³a ofiar¹ mobbingu, nie zrezygnowa³a z pracy. To pracodawca rozwi¹za³ z ni¹ umowê o pracê za wypowiedzeniem....
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.