Poland

Już milion ofiar koronawirusa na całym świecie!

SARS-CoV-2 okazał się bardziej zabójczy niż grypa, malaria czy AIDS. Skrócił też życie swoich ofiar średnio o 11 lat.

Milion zgonów to liczba w jakimś sensie symboliczna. Można się bowiem spierać, czy ofiar jest w rzeczywistości mniej, czy więcej. Różne kraje odmiennie klasyfikują zgony – jedne jako przyczynę śmierci podają Covid-19 tylko w tych przypadkach, gdy potwierdzona została obecność koronawirusa w organizmie. W innych wystarczy do tego zestaw klasycznych objawów.

Z dużą dozą pewności da się jednak założyć, że SARS-CoV-2 zabił już milion ludzi na całym świecie, i to zapewne wcześniej, niż pokazały liczniki na stronach internetowych, takich jak choćby Worldometers.info. Liczba ofiar jest bowiem raczej niedoszacowana niż zawyżona. Co to oznacza? Między innymi to, że Covid-19 okazał się groźniejszą chorobą niż grypa, która rocznie zabija od 290 tys. do 650 tys. osób na świecie.

Czytaj także: Czy w Polsce wzrosła śmiertelność z powodu Covid-19? Nie wiadomo

Milion ofiar śmiertelnych koronawirusa. Co warto wiedzieć?

• Pierwszą potwierdzoną ofiarę koronawirusa odnotowano w chińskim mieście Wuhan 9 stycznia br. Był nią 61-letni mężczyzna.
11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię SARS-CoV-2.

• 90 proc. śmiertelnych ofiar koronawirusa to osoby w wieku powyżej 65 lat, 8 proc. jest w wieku 45–64, a jeden procent to osoby z przedziału 35–44.

Czytaj także: Ryzyko śmierci z powodu wirusa. Dlaczego lepiej je znać?

• Najbardziej dotknięte epidemią są na razie Stany Zjednoczone, które odnotowały dotąd ponad 208 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa. Kolejne kraje na tej smutnej liście to: Brazylia (ponad 140 tys.), Indie (ponad 93 tys.), Meksyk (ponad 75 tys.) i Wielka Brytania (ponad 42 tys.). Dla porównania – w Polsce na Covid-19 zmarło dotychczas 2,4 tys. ludzi.

Liczba zgonów z powodu Covid-19 w siedmiu krajachWorldometers.infoLiczba zgonów z powodu Covid-19 w siedmiu krajach

• Najciężej doświadczone pandemią zostały dotychczas obydwie Ameryki – połowa ofiar Covid-19 to mieszkańcy tych dwóch kontynentów.

• W amerykańskim stanie Nowy Jork koronawirus zabił więcej ludzi niż we wszystkich pozostałych stanach USA.

• Dwa miesiące zabrało wirusowi SARS-CoV-2, żeby przewyższyć liczbę ofiar swojego bardzo bliskiego kuzyna SARS-CoV, który pojawił w 2003 r. i uśmiercił 774 osoby, po czym zniknął.

• SARS-CoV-2 w ciągu 3,5 miesiąca zabił 200 tys. ludzi. Kolejne 200 tys. uśmiercił w ciągu 2 miesięcy. Pod koniec sierpnia koronawirus potrzebował już tylko miesiąc, by mieć na swoim koncie następne 200 tys. ofiar. Na szczęście w ostatnich tygodniach liczba nowych zgonów już nie rośnie tak szybko, jak w połowie roku.

Jak rosła liczba zgonów na Covid-19Worldometers.infoJak rosła liczba zgonów na Covid-19

• W ostatnich tygodniach koronawirus zabijał na świecie 5–6 tys. ludzi tygodniowo.

Czytaj także: Jak śmiertelny jest koronawirus? Zbliżamy się do odpowiedzi

• Aż 45 proc. zgonów na skutek Covid-19 odnotowano dotąd w najbogatszych krajach świata.

• Zaledwie 0,6 proc. światowych ofiar koronawirusa pochodzi z biednych krajów, głównie afrykańskich. Naukowcy nadal zastanawiają się, dlaczego tak jest. Czy szwankuje tam gromadzenie danych o zakażeniach i ofiarach pandemii, a może decyduje młoda populacja Afryki lub szybkie wprowadzenie obostrzeń oraz mniejsza liczba podróży lotniczych na Czarny Kontynent?

• Według niektórych szacunków – jak podaje tygodnik „New Scientist” – koronawirus skrócił życie swoich ofiar średnio o 11 lat.

• Stany Zjednoczone odnotowały w tym roku 200 tys. zgonów więcej, a Wielka Brytania 60 tys. powyżej średniej w analogicznym okresie.

• 94 proc. zmarłych na Covid-19 w USA miało przewlekłe problemy zdrowotne (średnio 2,6) z listy sprzyjających ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem, czyli m.in. nadwagę, choroby układu krążenia lub cukrzycę.

• Statystycznie najbardziej zagrożeni śmiercią są czarnoskórzy lub pochodzenia azjatyckiego (południowa Azja) starsi mężczyźni o niskich dochodach. Nie wiadomo, czy decydują o tym czynniki genetyczne czy społeczne (lub obydwa).

Worldometers.infoWykres. Dzienna liczba zgonów na SARS-CoV-2

• Za rok–dwa poznamy zapewne liczbę ukrytych, niebezpośrednich ofiar koronawirusa. Chodzi m.in. o ludzi cierpiących na nowotwory, którzy z powodu problemów służby zdrowia nie otrzymali na czas diagnozy lub odpowiedniego leczenia.

Czytaj także: Jak się choruje po epidemii

• SARS-CoV-2 w ciągu 9 miesięcy zabił więcej osób niż w ciągu roku umiera na AIDS (955 tys.), malarię (620 tys.), a być może dobije do końca 2020 r. do poziomu ofiar gruźlicy (1,12 mln) lub wypadków drogowych (1,24 mln). Mniej niż ofiar koronawirusa odnotowuje się na świecie samobójstw (794 tys.) oraz zabójstw (405 tys.). Dane (poza tymi o koronawirusie) pochodzą z 2017 r.

Przyczyny zgonów na świecie 2017IHMEPrzyczyny zgonów na świecie 2017

Football news:

Bayern extended their record streak to 12 consecutive wins in the Champions League
Serie A clubs won 3 matches out of 4 in the opening round of The Champions League. Only Inter drew
Miranchuk made his debut for Atalanta, coming on as a substitute in the Champions League game with Midtjylland
Miranchuk scored on his debut for Atalanta, coming on as an 80th-minute substitute
Lukaku has scored 9 consecutive games in European competitions. He has 10 goals in that time
Salzburg coach: we played better and deserved to win over Lokomotiv
Zidane is about 2:3 against Shakhtar: I'm sorry for the Real Madrid players, they didn't deserve it