Poland

John Gray: Hiperliberalizm to idea samobójcza

pokaż komentarz

Ciekawych fragmentów w wywiadzie jest mnóstwo, ale wyciągnę do komentarza ten jeden:

Wspomniał pan wcześniej o Richardzie Rortym. Kiedyś w Londynie brałem udział w seminarium z jego udziałem. Rorty stał na stanowisku, że liberalizm może pełnić rolę swego rodzaju inspirującej opowieści, która może być atrakcyjna dla ludzi, która może nawet przekonywać ludzi – i nie potrzebuje do tego metafizycznych podstaw.

Powiedziałem w odpowiedzi dwie rzeczy, chociaż przez grzeczność nie ująłem ich może równie wprost – lubiłem Rorty’ego i podziwiałem wiele jego prac, zresztą wciąż je podziwiam. Po pierwsze, powiedziałem, że jego pogląd może wynikać z tego, że nigdy nie spotkał inteligentnego nie-liberała [śmiech]. Nigdy nie spotkał nazisty takiego rodzaju, który występuje w książce Arthura Koestlera „Krucjata bez krzyża” – nietzscheańskiego, naukowego, przesiąkniętego europejską filozofią, a jednocześnie, cóż, nazisty. Nigdy nie spotkał prawdziwego leninisty ani stalinisty – wszyscy, których spotykał, byli inteligentnymi liberałami, jawiącymi się na tle ignoranckich [ang. know-nothing] konserwatystów. A zatem, kultura liberalna jest znacznie bardziej krucha, niż mogłoby się wydawać.

W sumie tak jakoś mnie ruszyło. Mamy teraz taki oto podział w Polsce i nie tylko, że strona konserwatywna dominuje jeśli idzie o rząd dusz w społeczeństwach, ale jest intelektualnie wyjałowiona (oczywiście jak to w życiu - z jakimiś tam wyjątkami jak na przykład Nowa Konfederacja czy parę - choć coraz mniej - osób na Wykopie). Nie jest to wyłącznie problem dla debaty publicznej, ale też i dla liberalnego centrum i centrolewicy, bo brak interesującego oponenta (nie, wrzutki o BLM, Antifie i neomarksizmie to nie jest stymulant intelektualny) nie sprzyja rozwojowi, a wypisanie się jednej strony z poważnej debaty - sterowności państw. Zwłaszcza że konserwatyzm jako pewna postawa też jest potrzebny, jak to słusznie zauważył jeden z nauczycieli Graya.

PS: Moja "recenzja" książki: https://www.wykop.pl/wpis/55119965/john-gray-siedem-typow-ateizmu-recenzja-tytulowe-s/

źródło: cdn-lubimyczytac.pl

Football news:

Antonio Conte: Inter were 15 points behind Juve before I arrived. We are developing
Zinedine Zidane: Real Madrid are good, they have regained their confidence. With Sociedad, we must play as we know how
Mourinho on 4-0 with Burnley: The victory was needed for the sake of the smiles of the Tottenham players. Happy with Bale
Bale after Burnley double: My form is coming back. We must work hard and not talk nonsense
Golovin scores points every 32 minutes in 2021 - best result in Ligue 1
Beckham on Messi and Ronaldo: These are the players we want to sign at Inter Miami
Arteta after 3-1 with Leicester: Arsenal are unacceptably low in the table. We need to improve the situation