Poland

Jest poważnie chory od dziecka. ZUS odebrał mu rentę, bez badania - zaocznie

 

pokaż komentarz

Po 17 latach ZUS odebrał mu rentę, uznając, że może pracować. "Rzeczniczka ZUS-u poinformowała nas, że Zakład jednak zmienił zdanie i uznał, że pan Arkadiusz jest całkowicie niezdolny do pracy".

Chyba, że nie jest całkowicie niezdolny do pracy to raz...

- Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w stosunku do pana Arkadiusza orzeka znaczny stopień niepełnosprawności, czyli najwyższy w systemie,

Te dwie rzeczy: stopień niepełnosprawności i niezdolność do pracy - nie są ze sobą związane. Można mieć stopień i być zdolnym do pracy i odwrotnie.

- Sąd w takich postępowaniach z reguły powołuje biegłych lekarzy, którzy mają ocenić stan zdrowia wnioskodawcy. W obu tych przypadkach biegli lekarze wskazali, że pan Arkadiusz jest niezdolny do pracy. W oparciu o dostępny materiał dowodowy i opinie biegłych, sąd uznał, że należy zmienić decyzję ZUS-u i przyznał prawo do renty socjalnej – wyjaśnia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Jeśli biegli orzekli o trwałej niezdolności, to ZUS ma podstawę, by to weryfikować okresowo w myśl ustawy o emeryturach i rentach. Jeśli była orzekana okresowo... no to wiadomo, że ZUS chętnie przetyra ubezpieczonego.

CV pana Arkadiusza, w którym mężczyzna opisuje, że ma wykształcenie podstawowe i częste napady padaczki, pokazaliśmy rzeczniczce ZUS. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy mężczyzna miałby szansę na pracę w ZUS.

debilizm dziennikarzy poraża.

- ZUS to jest taka najlepsza jednostka uzdrawiająca w Polsce.

ZUS orzeka o zdolności/niezdolności do pracy, a nie czy ktoś nadal cierpi na jakąś jednostkę chorobową.

I na koniec wisienka:

Sąd już dwukrotnie orzekł o przywróceniu renty, więc bardzo prawdopodobne, że orzeknie po raz trzeci, a ZUS beknie jeszcze odsetkami za czas, gdy świadczenia nie wypłacał.

Podsumowując: wiele hałasu o nic.

Football news:

Luka Modric: would Exchange the Golden ball for Croatia winning the world Cup
We've taken apart Bale's Golf skills with the pros. It seems that Gareth trains 15 hours a week
Alli was not included in Tottenham's bid for the match against Burnley, although he is not injured
ISCO: Zidane changes me in the 50-60th minute or even at half-time, and releases me in the 80th
Pirlo on Ronaldo's optimal position: Start from the left inside and move to the center. He can play alongside Morata or Dybala
Mikhail Butovsky is probably the best doctor in our sport. A serious conversation about rudeness to doctors, salaries and leaving CSKA and Spartak
Naumov about the defeats of Zenit, Loko and Krasnodar in the RPL after the Champions League: Lack of professionalism in the players and the ability of the coaches