Poland

Jak zabezpieczyć rzecznika praw obywatelskich przed karaniem za krytykę władzy?

statystyki
W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.

W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.źródło: ShutterStock

W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.

Dla porównania: w latach 2013–2019 wydatki Kancelarii Prezydenta wzrosły o 12 proc., Kancelarii Sejmu o ponad 40 proc., a Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o blisko 130 proc.! Zauważalnie urósł nawet budżet Trybunału Konstytucyjnego, mimo dramatycznego spadku liczby wydawanych wyroków. Nie szczędzono też pieniędzy na powołanie nowych instytucji o wątpliwej formule i mandacie, np. Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Odpada więc całkowicie argument, że pieniędzy dla RPO brakuje, bo oszczędzać muszą wszystkie instytucje państwa. Okazuje się, że w staraniach o budżetowe pieniądze są równi i równiejsi. Nietrudno zgadnąć, jakie czynniki zadecydowały o obcięciu funduszy RPO, a przyznaniu zwiększonego finansowania instytucjom skolonizowanym przez „dobrą zmianę”.

Są standardy

W międzynarodowych standardach niezależności instytucji stojących na straży wolności i praw człowieka podkreśla się znaczenie zapewnienia im odpowiedniego finansowania. W najważniejszym dokumencie, czyli przyjętych w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Zasadach Paryskich, czytamy, że instytucjom rzeczniczym należy zagwarantować budżet wystarczający do skutecznej realizacji ich misji. Ta „reguła adekwatności” przewija się także w dokumentach Rady Europy, w tym Rekomendacji 1615 uchwalonej w 2013 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne tej organizacji. W 2019 r. zestaw tych standardów wzbogaciły jeszcze Zasady Weneckie – przyjęte przez Komisję Wenecką i wsparte przez organy Rady Europy. Tam również przywołano wymóg zapewnienia odpowiedniego finansowania jako jeden z filarów niezależności instytucji rzeczniczych.


Pozostało jeszcze 64% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Suarez received questions about the Italian passport exam in advance. An investigation is underway
Atletico Madrid canceled a morning training session, because they did not receive the results of tests for coronavirus
Neymar was named the defender of Marseille Sakai fucking Chinese. He is Japanese (Cope)
Morata goes to Juve, Suarez goes almost to Atletico. The top clubs have started the transfer carousel forwards
Mail.Ru Group bought the rights to La Liga and Serie A. Matches will be shown in Odnoklassniki and Vkontakte
Inter announced the transfer of Vidal
Atalanta have signed the striker of PSV Lammers'