Poland

Jak powstrzymać podwyżkę za użytkowanie wieczyste [PORADNIK]

statystyki
Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości.

Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości.źródło: ShutterStock

Koniec roku to czas aktualizacji opłaty rocznej. Można jednak zakwestionować wysokość nowych wycen – w tym celu trzeba złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego.

Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to ze wzrostem ich wysokości. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może ich być szczególnie dużo – samorządy poszukują dodatkowych dochodów. Warto jednak wiedzieć, że użytkownicy wieczyści mają możliwość kwestionowania podwyżek.

Zasady ustalania

Użytkowanie wieczyste nieruchomości wiąże się z ponoszeniem dwóch rodzajów opłat: pierwszej opłaty oraz opłat rocznych, które wnosi się co do zasady przez cały okres użytkowania wieczystego z góry do 31 marca każdego roku. Przy czym opłaty roczne nie mają charakteru stałego i raz na trzy lata mogą być aktualizowane przez właścicieli (tj. Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego). Wysokość opłaty rocznej zależy od dwóch czynników: wartości nieruchomości, będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, oraz od przyjętej stawki procentowej, stanowiąc ich iloczyn.

Wartość nieruchomości gruntowej ustalana jest w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie właściciela nieruchomości. W większości przypadków użytkownicy wieczyści mogą zatem przewidzieć, że czeka ich podwyżka opłaty na podstawie tego, że odwiedził ich rzeczoznawca majątkowy sporządzający wycenę. Przy czym przez nieruchomość gruntową, która podlega wycenie, należy rozumieć grunt wraz z częściami składowymi; z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności. Wobec tego wycena nie powinna uwzględniać budynków oraz lokali położonych na tej nieruchomości.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Bale has 200 career goals. He hasn't scored in European competition for 2 years
Fati became socio of Barca, but will not be able to vote in the next election
Jose Mourinho: some Tottenham players coming to visit LASK, Ludogorets, think they don't belong there
Pioli on 4:2 with Celtic: Milan did not lose their head at 0:2 and continued to play as a team
Messi will be at PSG next year. RMC Sport journalist on Barca forward
Suarez passed a negative test for coronavirus and will return to the General group of Atletico tomorrow
Chelsea are ready to sell Ruediger and Tomori in the winter. The German was Interested in Barcelona