Poland

Jak potężnym ciosem w Łukaszenkę było odebranie Białorusi mistrzostw świata w hokeju na lodzie

Ten artyku czytasz w ramach bezpatnego limitu

Decyzja Światowej Federacji Hokeja o odwołaniu wywołała na Białorusi gigantyczne emocje

- To jest zwycięstwo, bo Łukaszenka już nie będzie mógł udawać, że wszystko ma pod swoją kontrolą - powiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem przeprowadzenie imprezy podobnej rangi w Mińsku, gdy w kraju trwają bezprecedensowe represje polityczne, byłoby propagandowo wykorzystane przez reżim.

- Kiedy trwały mistrzostwa świata w hokeju w 2014 roku, zamykano ludzi, a teraz aresztów byłoby nieporównywalnie więcej. W więzieniach znalazłyby się tysiące Białorusinów - powiedziała wicemistrzyni olimpijska w pływaniu Aleksandra Hierasimienia. Jej zdaniem odwołanie turnieju to też potępienie represyjnych praktyk, które są stosowane przez reżim w stosunku do sportowców. Od początku protestów dziesiątki białoruskich atletów, którzy poparli protestujących, straciło pracę, zostało wyrzuconych z klubów bądź przeszło przez więzienia.

Białorusini i tak zagrają

- Nie jesteście Białorusinami, jesteście zdrajcami! Zabraliście święto sportu tysiącom dzieci – oświadczył szef hokejowego związku, zwracając się do przeciwników Łukaszenki. 42-letni Dzmitry Baskau należy do najbliższego otoczenia dyktatora i jest podejrzewany o udział w porwaniu opozycjonisty Ramana Bandarenki, który po kilku godzinach od zniknięcia bestialsko pobity trafił do szpitala i tam zmarł.

- Zabronienie Rosji udziału w igrzyskach olimpijskich i odwołanie mistrzostw na Białorusi to tylko geopolityka. Tu nie chodzi o obronę demokracji, chodzi o czyjeś interesy - powiedział lider prołukaszenkowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Siarhiej Hajdukiewicz.

Komentatorzy reżimowych mediów proponują zorganizowanie własnego turnieju, jako alternatywy dla mistrzostw globu, jednak ich inicjatywa nie znalazła poparcia. Federacja hokejowa zapowiedziała, że białoruska drużyna weźmie udział w mistrzostwach, niezależnie od tego, gdzie zostaną zorganizowane.

Dyktator toksyczny

Aleksander Łukaszenka, który od ponad ćwierćwiecza rządzi krajem, jest zawziętym hokeistą. Nie tylko kibicuje, ale również, nie zważając na wiek (66 lat), nadal wychodzi na boisko. Dlatego na Białorusi hokej uchodzi za najważniejszy sport. Stał się najlepiej finansowaną i bardzo popularną dyscypliną, we wszystkich najważniejszych miastach wybudowano wielkie hale lodowe.

Na Białorusi nie prowadzi się niezależnych badań socjologicznych (są zabronione), dlatego trudno ocenić, co o odwołaniu mistrzostw sądzą ludzie. Jednak na niezależnej platformie internetowej „Głos” ponad 90 proc. głosujących poparło idee odwołania mistrzostw. W sondażu uczestniczyło 420 tysięcy osób.

Politolog Walery Karbalewicz z Analitycznego Ośrodka „Strategia” uważa, że odebranie turnieju było potężnym ciosem w wizerunek Łukaszenki. - Reżim znalazł się w międzynarodowej izolacji, mistrzostwa pozwoliłyby ją przełamać. Dlatego prezydent tak zacięcie walczył o ich przeprowadzenie i dlatego odwołanie to klęska, sygnał dla otoczenia, że Łukaszenka stał się figurą nadzwyczaj toksyczną - uważa Karbalewicz.

W sierpniu ubiegłego roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Wyniki zostały sfałszowane, co wywołało falę masowych protestów. W trakcie ich dławienia co najmniej siedem osób zginęło, około 30 tysięcy zostało aresztowanych, tysiące pobito i okaleczono. Obrońcy praw człowieka mówią o setkach udokumentowanych faktów torturowania i aresztowań.

Wyprbuj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dostp do serwisw informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynw Wyborczej.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7