Poland

Jak Afryka broni się przed koronawirusem

statystyki
Marrakesz, Maroko

O ile pierwsza fala nękała głównie południe kontynentu (a konkretnie RPA), o tyle druga dotyczy raczej północy: najwięcej zakażeń wykrywa się obecnie w Libii, Maroku i Tunezjiźródło: ShutterStock

Afrykę zamieszkuje 17 proc. ludności świata, a mimo to kontynent odpowiada jedynie za 3,6 proc. zgonów na COVID-19. Pomogła demografia, choć obraz sytuacji nieco zafałszowuje mała liczba testów.

Kiedy wiosną pandemia uderzyła w kraje Starego Kontynentu, eksperci od chorób zakaźnych bili na alarm: skoro wirus jest w stanie powalić służby zdrowia w bogatych krajach, to co się stanie, kiedy dotrze do Afryki? Na razie jednak pandemia obeszła się z kontynentem w miarę łagodnie. Według oficjalnych danych na COVID-19 zmarło tutaj 41 tys. osób – mniej niż Wielkiej Brytanii. Wirusa wykryto u 1,8 mln ludzi; to jedna trzecia tego, co w Brazylii, choć Afryka ma sześć razy więcej mieszkańców.

Wiosną taki obrót wydarzeń nie był jednak pewien. – Patrzyliśmy na to, co się dzieje w Europie, ze strachem. Wiedzieliśmy, że nie będziemy mieli szans, jeśli coś podobnego wydarzy się u nas – zwierzył się „Financial Timesowi” John Nkengasong, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób, organizacji koordynującej działania podczas zagrożeń epidemicznych. Powodów do obaw nie brakowało. Systemy opieki zdrowotnej są niedofinansowane, chronicznie brakuje ludzi i sprzętu. Jak poważne są to czasem braki, niech świadczy fakt, że na początku pandemii w Sudanie Płd. – najmłodszym państwie świata – było mniej respiratorów niż wiceprezydentów (cztery wobec pięciu).


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Pirlo about 2:1 with Ferencvaros: I expected more, but it was a difficult game against a closed opponent
Napoli has not paid salaries since July. The club plans to pay off its debts in December (RAI)
Schalke terminated the contract with Ibisevic and suspended Bentaleb and Harit
Bielsa, flick, Klopp, Lopetegui and Zidane are the contenders for the best coach of the year award
Messi, Ronaldo, Lewandowski, Ramos, de Bruyne and 4 Liverpool players are among the contenders for the best
Zlatan about getting the Swedish Golden ball: I Plan to win it in 50 years
Anton Ferdinand was racially abused in comments to a post about a documentary about racism and Terry