Poland

Importujemy coraz więcej prądu

pokaż komentarz

@Anyper: Oczywiście ATOM jest wśród wykopków takim samym królem jak Korwin ale to się po prostu nie opłaca.
Koszt budowy 6 bloków o mocy 6-9 GW to ok 130 miliardów złotych:

https://gramwzielone.pl/trendy/34156/program-jadrowy-ma-kosztowac-przynajmniej-100-mld-zl

Mówimy tylko o 6-9 GW czyli ok 20% zapotrzebowania energetycznego Polski. Tymczasem koszt budowy elektrowni gazowej o mocy 1,5 GW, która powstaje koło Szczecina to 4 mld zł:

https://biznesalert.pl/dolna-odra-elektrownia-gazowa-polska-energetyka/

Jeśli w każdym województwie powstała by taka elektrownia to za koszt 64mld zł mielibyśmy elektrownie gazowe o łącznej mocy 24GW! Czyli 4x więcej za 50% ceny. Te elektrownie mogłyby w razie potrzeby pociągnąć niemal całą polską energetykę, bo niedawny szczyt zapotrzebowania energetycznego wyniósł 27 GW.

Te elektrownie byłyby tylko dodatkiem (najbardziej elastycznym) do energii z wiatraków i fotowoltaiki. W Polsce odpowiednie zbilansowane energii z PV i wiatrowej może zaspokoić 80% potrzeb energetycznych kraju (na dzień dzisiejszy czyli przy elektrowniach węglowych). W Polsce jest 15% dni bezwietrznych w roku - z tego większość przypada na okres od czerwca do września - kiedy instalacje PV produkują najwięcej energii.

Energia z nowych wiatraków już 2 lata temu była dużo tańsza niż z węgla:

https://wysokienapiecie.pl/14855-ceny-energii-z-wiatru-aukcje-oze-koszty-produkcji-pradu-z-wegla

Obecne ceny na aukcjach 15 letnich za dostawę energii z wiatraków wynoszą 130zł/MWh! Koszt energii z węgla to obecnie 260zł/MWh (celowo nie dodałem kosztu emisji CO2 bo z tym dodatkiem koszt 1MWh wynosi 350zł). Jaki będzie koszt energii z iluzorycznej elektrowni atomowej? Tutaj nie ma co patrzeć na stare elektrownie, które już dawno się spłaciły, koszt z nowobudowanej elektrowni atomowej w UK Hinkley Point C jest szacowany na 500zł/MWh:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Point_C_nuclear_power_station

Może zamiast ciągle się brandzlować o elektrownię atomową lepiej spojrzeć na technologię, które są coraz tańsze, w które państwo nie musiało by inwestować ani złotówki i które stworzyły by setki tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy w całym kraju?

Football news:

Ronald Koeman: Messi scored 18 goals, all the other attacking players scored the same number. He also needs help
President of Atalanta on the refereeing of the match with Real Madrid: It was a shock. The referee is either inadequate, not ready for the Champions League match, or psychologically dependent
Otamendi on Guardiola: A monster. There is nothing better than working with such a coach
Henderson is out until at least April after surgery due to a groin injury
Barca presidential candidate Font on Laporte: The impression that the king is naked, and no one dares to say it
Manchester United still have an Interest in Kunde, but do not want to pay 80 million euros in compensation for the defender of Sevilla
In 2013, the former players of the Russian national team invested more than 200 million rubles in the bank. The money is still not returned