Poland

Hołownia zapowiada program. Zacznie od Kościoła

Polska 2050 jest gotowa wziąć odpowiedzialność za państwo. Nie możemy czekać na konstytucyjny termin wyborów – deklarował w piątek podczas warszawskiej konwencji lider ruchu Szymon Hołownia.  

Podczas konwencji w kinie „Relax” Szymon Hołownia mówił, że w czasie pandemii wolontariusze Polski 2050 działali oddolnie, m.in. wspierając osoby bezdomne, organizując lokalne stołówki czy korepetycje dla dzieci z pieczy zastępczej. „Chcemy pomagać, chcemy dbać o swoje lokalne wspólnoty i najbardziej potrzebujących. I wiemy, jak to robić” – mówił Hołownia.

„PiS, choć obiecywał zupełnie coś innego, porzucił Polaków i zajął się sobą” – stwierdził lider Polski 2050. Przekonywał, że „źródeł nadziei należy szukać w nas samych”, bo w najtrudniejszych sytuacjach Polacy zawsze potrafili działać i twórczo rozwiązywać najbardziej trudne zadania. „Przeżywamy tę pandemię nie dzięki rządowi, a pomimo niemu” – mówił.

Czytaj też: Starł się teflon z PiS. Opozycja ma pół roku. Zegar tyka

Troska o wszystkich obywateli

„Wykorzystaliśmy czas pandemii, by myśleć i szukać rozwiązań, które odbudują naszą gospodarkę, zaufanie społeczne, aby nie zmarnować ani jednej chwili po upadku rządu Zjednoczonej Prawicy” – mówił Hołownia. Oceniał, że obecny rząd upadnie „pod ciężarem własnych kłamstw, pazerności i cynizmu”. Hołownia zapewniał też, że Polska 2050 wie, jak budować państwo, którego naczelną zasadą będzie troska o wszystkich obywateli.

Szefowa Instytutu Strategie 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że przez kilka miesięcy prowadzony przez nią instytut pracował nad rozwiązaniami programowymi. „Chcemy przedstawić je jak najszerszej publiczności. Zapraszamy do rozmowy, chcemy usłyszeć opinię. Zorganizujemy serię debat publicznych i konsultacji” – oświadczyła. W pracę nad poszczególnymi działami zaangażowani są m.in. prawniczka Miłosława Zagłoba, ekolożka Katarzyna Jagiełło, psycholog i trener Przemysław Staroń, lekarka Urszula Demkow czy analityk spraw międzynarodowych Jan Szyszko.

Czytaj też: Niezborna opozycja

Najpierw kościół, potem zdrowie i klimat

Hołownia zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego Polska 2050 zaprezentuje program dotyczący uporządkowania relacji państwa z Kościołem, z kolei w marcu przedstawiony zostanie program dotyczący ochrony zdrowia, w kwietniu – ochrony środowiska i klimatu, w maju – polityki zagranicznej, a w czerwcu plan dotyczący edukacji. „Nasz plan obejmuje także transformację energetyczną, nowoczesne bezpieczeństwo narodowe, praworządność, dobrze funkcjonującą gospodarkę” – wskazywał.

Hołownia podkreślał też, że bycie w opozycji nie powinno być walką o władzę, a walką o wzięcie odpowiedzialności za państwo. „Dziś, na starcie tego programowego maratonu, chcę zadeklarować: my, Polska 2050, jesteśmy gotowi do przejęcia odpowiedzialności za nasz los. Wiemy jak” – oświadczył. Zdaniem Hołowni możliwe są przedterminowe wybory, a obecny rząd „obalą Polacy”. „Czas jest tak dynamiczny, że nie możemy czekać na konstytucyjny termin. Dzisiaj jest ten moment, kiedy musimy o to nowe rozdanie powalczyć” – stwierdził.

Czytaj też: Czy Hołownia zaszkodzi swojemu ruchowi

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7