Ju¿ na wstêpie autorka ksi¹¿ki „Miron, Ilia, Kornel", Justyna Sobolewska, pisze: „Jego ¿ycie splata siê z g³ównym nurtem polskiej historii i reprezentuje zaanga¿owanie i wybory lewicowej inteligencji". A tak¿e: „Pisarstwo Filipowicza przekracza granice tego, co mo¿na okreœliæ jako mêskie i kobiece. Najbardziej zale¿a³o mu na opisywaniu »Innego«, chcia³ wejœæ w jego skórê", „Polska podzielona na dwa plemiona – o takiej pisa³ Filipowicz ju¿ w 1971 roku". W zasadzie te stwierdzenia wystarczaj¹, by zrozumieæ za³o¿one tezy biografii.
Kornel Filipowicz (1913–1990) „by³ doceniany, ale jednak ci¹gle pozostawa³ na uboczu g³ównego nurtu literackiego: autor gatunku mniej popularnego – opowiadañ, twórca krakowski, partner »naszej noblistki« Wis³awy Szymborskiej" – przyznaje Sobolewska.
Szymborska pojawia siê na 313 stronie 382-stronicowej biografii. Zobaczy³a go po raz pierwszy w sto³ówce Domu Literatów na Krupniczej w Krakowie. By³ to rok 1946 („Myœlê, ¿e dopóki by³am w partii, nic miêdzy nami nie by³o mo¿liwe"). Pierwsze listy wymienili w 1966 r. – „korespondencja z Wis³aw¹ nie ma w sobie tak wielkiego napiêcia jak listy z Jaremiank¹" – przyznaje autorka. „Kiedy siê na nich patrzy³o, nikt by siê nie domyœli³, ¿e s¹ razem, zachowywali siê jak starzy znajomi, a potem ka¿de wraca³o do swojego domu" – ocenia Ewa Lipska. Filipowicz zarazi³ Szymborsk¹ mi³oœci¹ do natury i wielogodzinnym siedzeniem na rybach, ona jego nie zdo³a³a przekonaæ do Tomasza Manna, wola³ Adolfa Dygasiñskiego. W jego opowiadaniach ...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.