Poland

Hiszpania chce jak najszybciej wprowadzić dochód podstawowy - na stałe

pokaż komentarz

Jeśli przyjąć że dzisiejsza pomoc socjalna jest dla każdego kto spełnia odpowiednie kryteria to dochód gwarantowany dla wszystkich chyba jest tylko kosmetycznym rozszerzeniem pomocy socjalnej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) "Dochód gwarantowany" brzmi jak jakiś ciężki kaliber, ale 500+ to również pomoc socjalna z której korzysta bardzo szerokie grono ludzi i gdyby to nazwać dochodem gwarantowanym to chyba nie byłoby tu faux pas.

To może zabrzmi dziwnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale myślę że wszystkiemu winne jest ... rolnictwo! ;D Kiedyś, żeby wyżywić kraj około 40% populacji musiało pracować w rolnictwie. Zatem koszty i waga problemu wyżywienia były ogromne. Dziś żeby wyżywić kraj, w rolnictwie musi być zatrudnionych najwyżej 1-2% ludności. Można zatem przyjąć że koszty są relatywnie marginalne i nawet jeśli połowa populacji byłaby bez pracy to i tak wszyscy będą mieli co jeść i będzie jeszcze komu pracować. To oczywiście nie sprowadza się jedynie do rolnictwa, ale przekłada się na realizowanie również innych, niż jedzenie, podstawowych potrzeb.

A ujmując to nieco inaczej - wyobraźcie sobie świat za 100, 200 lat, gdzie wszystkie prace przejeły roboty, wprowadzono podatek od pracy robotów (bo już nie ma klasycznej pracy w fabrykach) i wszyscy żyją ze świadczeń/dochodu gwarantowanego z tych podatków od pracy robotów, a kto chce zarobić więcej, to będzie śpiewać, malować, tańczyć, ew. budować swoje fabryki robotów. I w tym kontekście to co mamy dziś to etap pośreni - jesteśmy w trakcie mocnej automatyzacji, ale jeszcze przed pełną robotyzacją i zaczynamy korzystać z podatków jakby były "podatkami od automatyzacji" i serwujemy nieśmiało jakieś głodowe dochody gwarantowane (albo nieco śmielej 500+ ;-) ).

Ludziom wydaje się, że świat nie udźwignie "finansowo" dochodu gwarantowanego, ale jak się rzuci na to odpowiednie światło, to widać że jest to możliwe.

Oczywiście jest jeszcze istotny aspekt społeczny takiego (wydaje się, że prędzej, czy później nieuniknionego) posunięcia. Czy to będzie demoralizujące, czy wręcz odwrotnie, wyzwalające? Co prawda już odbyły się eksperymenty z dochodem gwarantowanym, ale moim zdaniem były zbyt krótkie i obarczone błędem środowiskowym (Ty masz dochód gwarantowany, ale nie ma go całe Twoje otoczenie).

Football news:

Yuran can leave Khimki, Kalinichenko and Filimonov-enter the coaching staff, Zinin-become a sports Director
Manchester United denied that Lingard had discussed a move to Milan with Smalling and young
Bayern will not sell Alaba this summer, Tiago can leave for 60-80 million euros
Sky Sports will pay the Premier League clubs all the money for broadcasts in this and next seasons. The deduction of 170 million pounds was moved to the season-21/22
Havertz does not want to move to Bayern this summer. He chooses between Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Manchester United and Chelsea
Atalanta bought Pashalic from Chelsea for 15 million euros (Nikolo Skira)
Russia, Germany and Portugal qualify for the Champions League (Bild)